Sağlık

"KULAĞINIZA BAKTIRMADAN DENİZE GİRMEYİN"

"KULAĞINIZA BAKTIRMADAN DENİZE GİRMEYİN"

KAYSERİ'de KBB uzmanı Op.Dr. Mehmet Soysaraç, deniz veya havuza gireceklerin, kulaklarını muayene ettirmelerini isterken, "Yüzme sırasında kulak yollarına giren su ile, eğer kulaklarda 'buşon' dediğimiz kulak kiri varsa, bunlar yumuşar ve şişerler.

"KULAĞINIZA BAKTIRMADAN DENİZE GİRMEYİN"

KAYSERİ'de KBB uzmanı Op.Dr. Mehmet Soysaraç, deniz veya havuza gireceklerin, kulaklarını muayene ettirmelerini isterken, "Yüzme sırasında kulak yollarına giren su ile, eğer kulaklarda 'buşon' dediğimiz kulak kiri varsa, bunlar yumuşar ve şişerler. İnsanlar kulaklarındaki pisliği temizlemek için uğraşıp durur. Tatil tatil olmaktan çıkar.Temizlemeler sırasında kulakta enfeksiyonda başlamışsa ağrı katlanılamaz boyuta ulaşır" dedi.
Op.Dr.Mehmet Soysaraç, yaz tatili ile birliktemilyonlarca kişinin deniz kenarlarına akın etmeye başladığını,tatilcilerin kendilerini deniz ve havuzun serin sularına bırakıp serinlediğini veve günde birkaç kezyüzdüklerini hatırlattı. Op.Dr. Soysaraç, "Koruyucu hekimlik yöntemleri her zaman hastalıkları tedavi etmekten daha kolay ve ucuzdur. Tatilcilerin havuz yerine, denize girmeyi tercih etmeleri kanaatimce daha elverişli ve daha hijyeniktir. Deniz suyunda bakterilere daha az rastlanır. Denizde olan ultraviyole ve tuz, mikropların yaşamasına izin vermez" diye konuştu.

Yayın tarihi: 02.07.2012
733
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.