Sağlık

Kulağınız mı ağrıyor?

Kulağınız mı ağrıyor?

Kulak ağrısı, yetişkinlerde banyo ya da yüzme sonrasında daha sık görülüyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu, kulak ağrısını çözebilecek önerilerde bulundu:

"Kulak ağrısı, bir ya da iki kulakta belli belirsiz ve zonklama şeklinde veya bıçak saplanır gibi derecesi hafiften şiddetliye kadar değişen bir ağrı şeklinde görülebilir. Bu ağrının nedeni bir enfeksiyon olabilir.

Böyle bir durumda kulak memesinin çekilmesi durumunda ağrı şiddetlenir, aynı zamanda ağrıya ateş eşlik eder, yeşilimsi veya kanlı bir akıntı söz konusu olur. Bu tür bir ağrının çözümü ise antibiyotik kullanmak.

Eğer ağrının nedeni kulak kiri ise, aşırı kir oluşmasından dolayı kulak tıkanır ve çok hassas olan iç dokularda ağrılı basınca yol açabilir. Bu kirin doktor tarafından alınması gerekir.

Kulak ağrısı yüzdükten sonra başlamışsa, 'yüzücü kulağı' adı verilen bu durum, ancak kulağa kaçan su kuruduktan sonra iyileşir.

Kulak ağrısına sinüzit, travma, şakak-altçene eklemi sendromu, yabancı cisim kaçması, bademcik iltihabı, farenjit, östaki borusu bozukluğu, kabarcıklı mirenjit, nevralji, diş çürümesi, tiroidit, mastoidit, kist gibi durumlar da yol açabilir."

Kulak ağrısını gidermek için bazı önlemler

• Ağrıyı gidermek için kulağa ılık bir el bezi koyun. Uyurken başınızı dik tutun.

• Kulaktaki sıvıyı kurutmak için reçetesiz satılan bir dekonjestan kullanın.

• Düşük hıza ayarlanmış saç kurutma makinesini 20-30 cm. uzaktan kulağa tutun ve ılık havanın kulak kanalına ulaşmasını sağlayarak suyu kurutun.

• Kulağa 1-2 damla alkol de damlatılabilir. Bu, suyun buharlaşmasına yardım eder.
Yayın tarihi: 10.12.2006
1696
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.