Sağlık

Kronik yorgunluğa yenilmeyin!

Kronik yorgunluğa yenilmeyin!

Halsizlik, bitkinlik gibi şikayetleriniz aylarca sürüyor mu? Dikkat! Kent hayatı sizi kronik yorgun yapmış olabilir.

Kronik yorgunluk sendromunu günlük hayatta daha sık duymaya başladık. Kronik yorgunluk sendromu terimi, sürekli veya tekrarlayıcı seyreden, iyi anlaşılamayan ve birçok sistemi tutan bir hastalığı tanımlamak için kullanılıyor.

En ayırt edici belirtisi ise yatak istirahatıyla geçmemesi. Bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla başa çıkamayınca bitkinlik ortaya çıkıyor. Havadaki elektrik yükü, sanayi atıkları, trafik karmaşası nedeniyle şehirdeki insanlarda daha fazla görülen bu durum, kişide sinir, gerginlik ve stresi de tırmandırıyor, cinsel hayatı da olumsuz etkiliyor.

İş yükünü azaltın

Cinsel Tıp Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe, kronik yorgunluk dışında bir de mutsuzluk yorgunluğu denilen bir yorgunluk türünün olduğuna da dikkat çekerek şunları söylüyor ''Kronik yorgunluk sendromunu mutsuzluk yorgunluğu ile karıştırmamak gerekir. Mutsuzluk yorgunluğunda şikayetler bedensel bir rahatsızlıktan değil, psikolojik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Kendini sürekli bitkin, halsiz, isteksiz, yorgun hissedenler bu gruba girmektedir. Bu hastaların yorgunluk hisleriyle mutsuzlukları arasında bağlantı vardır. Mutsuzluk yorgunluğu, doğal olarak, insanın psikolojisiyle çok yakından ilgilidir.'

Kronik yorgunluk sendromu kadınlarda ve sosyo-ekonomik düzeyi yüksek kişilerde daha sık görülüyor. Yapılan bir araştırmaya göre de Türkiye'de her 100 kişiden yaklaşık 55'nin çok yorgun olduğundan yakınıyor. Keçe kronik yorgunluğa karşı şu önerilerde bulunuyor...

• Hayat hızınızı yavaşlatın, fiziksel veya duygusal stres meydana getirecek ortamlardan ve işlerden kaçının.
Yayın tarihi: 06.12.2006
1601
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.