Sağlık

Köy kadını doğum kontrolünü benimsiyor

Köy kadını doğum kontrolünü benimsiyor

Bursa`nın kırsal kesimlerinde yaşayan kadınlara yönelik araştırmasında, herhangibir doğum kontrol yöntemini uygulayan kadınların oranının yüzde 93`e ulaştığı belirlendi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı`nca, kırsal alanda yaşayan kadınların aile planlaması hizmetleri ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını saptamak amacıyla yapılan araştırmada 15-49 yaş arasındaki 641 evli kadına uygulanan anketin sonuçları, aynı bölgelerde 1981 yılında yapılan benzer çalışma ile de karşılaştırıldığında, kadınların doğum kontrolü için uyguladıkları yöntemlerde, geleneksel olanları terk ederek, modern yöntemlere yöneldikleri ortaya çıktı.

Kırsal kesimde yaşayan kadınların yüzde 93`ünün herhangi bir doğumkontrol yöntemi kullandığının saptandığı araştırma, kırsal kesim kadınının modern doğum kontrol yöntemleri arasında en fazla RAİ`yi (Rahim içi araç) tercih ettiğini gösteriyor.

Araştırma sonuçlarına göre, 1981`de yüzde 6.8 olan RAİ kullanımının, son araştırmada yaklaşık 6 kat artarak yüzde 36,5`e yükseldiği görüldü. Kondom kullanımı yüzde 10`dan yüzde 15`e yükselirken, doğum kontrol hapı kullanımı yüzde 10,2`den yüzde 6`ya düştü. Doğum kontrol hapı kullanımındaki düşüş, RAİ`nin tercih edilmesine bağlandı.

Araştırma, geleneksel yöntemler arasında yer alan "geri çekmenin", eskiye oranla büyük düşüş göstermesine rağmen hala yaygın olarak kullanıldığını da ortaya çıkardı. 1981 yılındaki araştırmada, kadınların yüzde 51,5`inin uyguladığı bu yöntemin kullanılma oranının yüzde 35,5`e gerilediği gözlendi. 1981`de yüzde 10 ila yüzde 4 arasında tercih edildiği saptanan "vajinal duş", "ev yapımı spermisit", "takvim" gibi geleneksel yöntemlerin ise tamamen terk edildiği belirlendi.

Araştırma, kırsal kesim kadınının kürtaja bakış açısının da değiştiğini, istenmeyen gebelik halinde kadınların yüzde 51,1`inin kürtaja başvurma yönünde tavır koyduğu gözlendi.
Yayın tarihi: 23.01.2003
1121
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.