Sağlık

Kötü kolesterolü düşür iyi kolesterolü artır

Kötü kolesterolü düşür iyi kolesterolü artır

Kötü kolesterolü düşürülürken iyi koselterolü artırılan hastalarda kalp krizi riskinin yüzde 60 oranında azaldığı tespit edildi.

Washington'da bulunan Walter Reed Askeri Tıp Merkezi'nde yapılan ARBITER 2 çalışmasının sonuçları hakkında bilgi veren Dr. Patricia Verkenne, bu sonucun kalp hastalıklarına karşı alınacak tedbirleri artırabileceğini söyledi.

Verkenne, kalp krizi ve felce neden olan kolesterolde 'ayarlama' yapmanın hayat kurtardığını söyledi.

Köln Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Patricia Verkenne, 'Walter Reed Askeri Tıp Merkezi'nde yapılan çalışmada, kolesterol düşürücü ilaç kullanan kalp hastalarına iyi kolesterolü yükseltecek ilaç tedavisi verildi. Araştırma sonucunda 'uzatılmış salınımlı nikotinik asit' tedavisi eklenen hastalarda, kalp krizi geçirme riskinin yüzde 60 oranında azaldığı gözlendi' dedi. Dr. Verkenne, bu tedavi sayesinde hastaların iyi kolesterol oranlarında yüzde 21 oranında artış meydana geldiğini de söyledi. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Taner Damcı kolesterol tedavisindeki bu gelişmenin çok önemli olduğunu belirterek, 'Türklerde genetik olarak iyi kolesterol oranı düşük. Bu nedenle kalp krizi ve felç geçirme riskleri artıyor. Bu gelişme sayesinde kalp hastalıklarına karşı önlem almak mümkün olabilecek' diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet
Yayın tarihi: 12.01.2005
733
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.