Sağlık

Koşu bantlı çalışma masası

Koşu bantlı çalışma masası

ABD'de bir bilim adamı çalışanların bilgisayar başında işlerini sürdürürken egzersiz yapabilmesini sağlayan çalışma masası geliştirdi.

Yürüyüş bandını günde 2-3 saat kullanmak yeterli. Dikey çalışma birimi, bir koşu bandının üzerine monte edilmiş ofis gereçlerinden ibaret. Böylece çalışan, yürürken de bilgisayar ya da telefon kullanmaya devam edebiliyor.

New York'taki Mayo Clinic'ten Profesör James Levine, dikey çalışma biriminin bir yıl süreyle, her mesai günü kullanılması halinde, 30 kiloya kadar zayıflama imkanı yaratacağını söyledi.

Günde 2-3 saat
Sistemin günde sadece iki ila üç saat kullanılması düşünülüyor. Yürüyüş bandının hızı tabii ki isteğe göre ayarlanıyor. Yapılan deneylerde, gönüllü denekler saatte 1600 metre yürüdü. Bu nispeten oldukça düşük bir hız. Doktor Levine, bu hızı konsantrasyon eksikliği ve yorgunluk yaratmadığı için tercih ettiğini söylüyor.

Oturarak, ayakta durarak ya da yürüyerek
İngiliz Spor Hekimliği Dergisi'nde yayımlanan makale, hareketsiz ortamda masabaşı işleri yapan, 15 obez (aşırı kilolu) gönüllü ile yapılan çalışmalara dayanıyor.

Çalışan kesime kesin çözüm
Uzmanlar, bu tür bir çalışma ortamının hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle ortalama olarak gitgide daha kilolu hale gelen çalışan kesim için çözüm olabileceğini söylüyorlar. Çalışma birimi şu anda yaklaşık 1500 dolara satışa sunuluyor. Ancak yaratıcıları bir şirketin bir kaç birimle tüm çalışanlarına hizmet verebileceğine dikkat çekiyorlar.

Deneyler, gönüllülerin masa başında çalışırken saatte 72 kalori yaktığını, yürürken bunun 191 kaloriye yükseldiğini gösterdi. Sistem, H harfi şeklinde çelik bir iskeletten oluşuyor.

Kilitli lastik tekerlekler
Altında kilitlenme imkanı olan lastik tekerlerler olduğundan istendiğinde kolayca taşınabiliyor. Bu iskeletin taşıdığı pleksiglas bir levha üzerinde yüksekliği ayarlanabilen iki kol bulunuyor.

Bunlardan birisi ekranı diğeri klavye ve fareyi taşımakta kullanılıyor. Kalemlik, not kağıdı, kağıt rafı, fincan, çiçek vazosu gibi ek gereçler için de raflar bulunuyor.

Ayrı ayrı ayarlanabiliyor
Masanın tüm unsurları ayrı ayrı ayarlanabildiğinden, kullanıcı yürüyerek ayakta durarak ya da yürüme bandını uzaklaştırıp yerine yüksel ayaklı bir sandalye koyarak çalışabiliyor. Obezite son yıllarda özellikle batılı ülkelerde giderek artan bir sorun.

İngiltere Sağlık Bakanlığı, önlem alınmazsa 2010 yılına gelindiğinde 12 milyon yetişkin ve bir milyon çocuğun obez hale gelmiş olacağını tahmin ediyor. Kilosu boyunun karesine bölündüğünde elde edilen vücut/kitle indeksi (VKİ) değeri 30'un üzerinde olan kişiler obez kabul ediliyor.

Bu sistemin, hiç bir şey yapmadan koşu bandında egzersizi de sıkıcı ve zaman alıcı bulanlara cazip gelmesi umuluyor.

BBC Türkçe
Yayın tarihi: 24.05.2007
775
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.