Sağlık

Korunmasız seks kadınları tehdit ediyor

Korunmasız seks kadınları tehdit ediyor

Kadın erkek arasındaki fizyolojik farklılıklar nedeniyle, cinsel yolla kadınlardan erkeklere bulaşan hastalıkların oranı yüzde otuzken, erkeklerden kadınlara bulaşan hastalıkların oranı yüzde sekseni buluyor.

Yapılan araştırmalar, kadınların cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı daha korunmasız durumda olduğunu gösteriyor.

Kadınların daha geniş bir mukozaya sahip olması, adet dönemlerinde bu mukozanın bir bölümünün kanla birlikte vücuttan dışarı atılması sayesinde, kadın vücudu cinsel hastalık yaratan virüs ve bakterilerden de belli bir ölçüde arınmış oluyor.

Buna karşın erkekler, farklı fizyolojik yapıları nedeniyle böyle bir imkana sahip olmadıklarından korunmasız olarak ilişkiye girdikleri kadınları hastalığa yakalanma riski altında bırakyorlar.

Kadınların bu riski azaltmaları için prezervatif gibi çeşitli korunma yöntemlerinden yararlanmaları gerekiyor. Hastalıkların erken teşhisi de tedavi açısından oldukça önem taşıyor.

Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanmış olabileceği konusunda şüpheleri olan kadınların, jinekologları tarafından yapılacak pap - smear testlerini ihmal etmemelerinde fayda var.
Yayın tarihi: 15.01.2003
1986
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.