Sağlık

Korktukları başına gelmiş

Korktukları başına gelmiş

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Zafer Doğan, üyelerini, ilaç firmalarının promosyonlarına karşı uyardıklarını, ancak dinletemediklerini belirterek "Korktuğumuz başımıza geldi" dedi.

Dr. Doğan, yazılı açıklamasında, yaklaşık 4 yıldan bu yana ilaç drüstrisiyle ilişkilerde en doğru yolun, etik ilkeler olduğunu söylediklerini belirterek "İlaç mümessillerine (Bireysel ilişkiler yerine kurumsal ilişkiler kurun. Etik dışı tekliflerde bulunmayın ya da bulunan olursa bildirin) dedik ama dinletemedik" dedi.

Oda üyelerine, akılcı ilaç kullanmaları, yerli ilaç sanayiini desteklemeleri ve firmaların kogre davetlerini kabul etmemeleri çağrısında da bulunduklarını belirten Dr. Zafer Doğan, açıklamasında şunları kaydetti:

"Üyelerimizden, kongre davetlerini kabul etmeleri halinde, bunu odaya bildirmelerini ve kongre dönüşünde özetini meslektaşlarıyla paylaşmalarını istedik. Hatta bir üyemize meslekten men cezası verdik,dinletemedik. Odada, (ilaç endüstrisiyle ilişkilerde etik ilkeler) adlı ortak toplantılar düzenledik ama yeterli katılım olmadı. Ve korktuğumuz başımıza geldi. Dedikodular arttı, promosyonda sınır tanımayan düzeylerden bahsedilmeye başlandı. Bütün bu olanlar, sağlıktaki sistemsizlikten kaynaklanmakla birlikte, ilaç sanayiinin uluslarüstü yapısı ve promosyon çılgınlığını yaratan nedenlerden en önemlisidir."

Dr. Doğan, açıklamasında, ayrıca "ilacın tüketilmesinde başlıca araç olan hekim ve eczacının bu promosyonlara muhtaç hale getirilmesinin sorumlusunun kim olduğunu sormak, bizim ve kamuoyunun hakkıdır" dedi.
Yayın tarihi: 05.12.2001
628
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.