Sağlık

Kör kediler sağlıksız değil

Kör kediler sağlıksız değil

Kör olan ve bu görüntüsünden hoşlanmadığınız kedileri yok saymayın.

Kör oldukları için bakımı zor olur denilen bu kedilerin aslında diğer kedilerden çok da farkı yok. Kör bir kedi ile gözleri görenin en büyük farkı, kör olanın sokakta hayatta kalabilmesinin imkansız olması. Ev ortamında, körlüğünü fark bile etmeden yaşayabilirsiniz.

Normal kedilerden daha meraklı

Kör kediler normal kedilerden daha da meraklı oluyor. Üstelik diğer tüm duyuları da daha fazla çalışıyor. Normal bir kedinin yaptığı her muzurluğu yapıyor. Sadece kör olduğu için boyunun yetişemediği yerlere çıkamıyor. Kör bir kediyle de gayet güzel oyunlar oynanıyor. Yalnız oyun bittikten sonra bunu belli etmek gerek. Tüm kediler yolculuktan pek hoşlanmaz, kör kediler bunu hiç sevmiyor. Yön duygusunu kaybettiği için sanırım, sepetle evden çıktığı an bağırmaya başlıyor. Kör kedi beslemek sanıldığı kadar zor bir şey değil. Biraz özveri ve destekle hayatın normal bir kedi ile geçenden bir farkı yok.

Görüntüsünden rahatsız olmayın

Sonradan kör olan kedilerin göz çukurlarının görüntüsü çoğu kişiyi rahatsız ediyor. Kediniz sonradan kör olduysa ve gözü operasyonla alındıysa, göz yuvası dikiliyor ve o bölge tamamen tüyle kaplanıyor. Bazı kediler ise doğuştan kör ve gözleri hiç oluşmamış olabiliyor.

Kör olan ve bu görüntüsünden hoşlanmadığınız kedileri yok saymayın. Onlar da doğanın bir eseri. Görüntüden hoşlanmıyorsanız, her zaman bu bölgeyi cerrahi müdahale ile kapattırabilirsiniz. Üstelik görmeyen gözün her koşulda ameliyatla uzaklaştırılması daha sağlıklı. Çünkü görmeyen ve geride kalan bölüm her zaman enfekte olabilir ve sorunlara yol açabilir.

En yumuşak sesinizle konuşun

Kör kedinin ömür boyu sağlık sorunları yaşayacak sağlıksız bir kedi olduğunu düşünmek çok yanlış. Sadece yavruluk döneminde geçirdiği bir viral enfeksiyon sonucu kör olduysa, bu enfeksiyona bağlı olan bazı sağlık sorunlar görülebilir. Doğuştan ya da sonradan kör olan kedilerde durumlarına bağlı kalıcı sağlık sorunları yaşanmaz.

Kör bir kediyi normal bir kediden ayıran tek şey, kör olanın sokakta hayatta kalma şansının olmaması. Bu yüzden evinde kör bir kedi besleyecek olanların dikkat etmesi gereken en önemli şey kedinin dışarıya çıkmaması. Kediler cisimleri ve insanları tanırken, sadece görme duyusunu değil koklama ve işitme duyularını da kullanırlar. Üstelik kör bir kedinin görme duyusu dışındaki duyuları fazlasıyla gelişeceği için de gözleri gören bir kedi ile aradaki fark kısa zamanda kapanır.

Eve alışan kör bir kedi, kısa sürede en az normal kediler kadar evdeki odaları, mama, su ve tuvalet kaplarının yerini ezberleyecektir. Kör bir kedi sahibi olmak evdeki düzeni kediye göre ayarlamayı beraberinde getirmez. Kedi sahibinin yapması gereken tek şey mama, su ve tuvalet kaplarını, kedinin kolayca ulaşabileceği yerlere bırakmak ve yerlerini değiştirmemek. Evden dışarıya çıkış kolaysa, bu yolları da kapatmak gerekebilir.

Kör kedinizi kısırlaştırın

Doğuştan kör olan kedi durumunu yadırgamaz ve olağan olanın bu olduğunu düşünür. Sonradan kör olan kedi, başta büyük bir şaşkınlık ve panik içine düşer. Gören bir hayvanın birden görmemeye başlaması inanılmaz bir stres ve dehşet yaşamasına sebep olur. Sonradan kör olan kedinin sahibi kediye davranışlarında çok dikkatli ve özenli olmalı. Hayvana yeni durumuna alışması için gerekli olan zamanı sevgi ve sabırla verilmeli. Kedinin bu duruma uyum sağlayabilmesi için uzun bir süre geçmesi gerekebilir.

Kör kedi için bulunduğu evdeki tek kedi olması idealdir. Diğer kediler tarafından rahatsız edileceği için gergin ve agresif olabilir. Yepyeni bir hayata başlayan kedi, seslere karşı eskisinden de çok duyarlaşacağı için mümkünse evde ani ve sürekli gürültülerden kaçınılmalı ve yumuşak seslerle konuşulmalı.

Kısa sürede çevrelerine adapte olan kör kediler de en az normal kediler kadar oyuncu olabiliyor. Tüm kediler gibi kör olanlar da, nasıl oyunlardan hoşlandıklarını sahiplerine öğretirler. Kör kedi sahiplerinin; kedilerine yaklaşırken, oyun oynarken ya da kediyi severken önce ses çıkarmaları ve çok yumuşak hareketlerle yaklaşmaları da önemli.

Kısırlaştırma, sokak hayvanları için çok önemli ama evde bakılan kör kedilerin de özellikle kısırlaştırılması çok iyi. Kör bir kedi her ne kadar yavrularına bakabilse de onları göremeyeceği için tedirgin ve stresli olur.

Vet. Hekim Ertuğrul Kaya
Yayın tarihi: 07.10.2005
1291
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.