Sağlık

Kopya insana ilk ciddi adım

Kopya insana ilk ciddi adım

ABD'de çalışan kısırlık uzmanı Doktor Panos Zavos, 35 yaşındaki bir kadının rahmine klonlanmış bir insan embriyosu yerleştirdiğini açıkladı.

Daha önce beş bebek klonladığını iddia eden Raelian tarikatının aksine, Doktor Zavos'un girişimi gebelik oluşması durumunda "bilimsel bir ilk" olarak kayda geçecek.

Londra'da bir basın toplantısı düzenleyen Zavos, erken menopoz aşamasındaki kadından alınan yumurtaların, kısır kocasının deri hücrelerinden alınan DNA ile başarıyla döllendiğini bildirdi. Dr. Zavos, hastanın rızasıyla embriyoyu rahme yerleştirdiklerini söyledi. Zavos'a göre, 2 hafta içinde gebelik oluşursa, bilimde bir çığır açılacak.

Açıklamanın ardından, insan klonlamasının yasak olduğu İngiltere'de yetkililer harekete geçerken, Vatikan'dan da acele bir kınama geldi. Uzmanlar, işlemin mantıklı göründüğünü, ancak Doktor Zavos'un daha önce de kanıt göstermeden bu tür açıklamalar yaptığını belirttiler. Dünyanın kopyalanmış uzaylılar tarafından kurulduğuna inanan Raelian tarikatı da bugüne kadar beş defa insan kopyaladıklarını iddia etmiş, ancak kuvezde çekilmiş bir Japon bebeği fotoğrafından başka kanıt öne sürememişti.
Yayın tarihi: 19.01.2004
833
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.