Sağlık

Kopya hayvanların genleri bozuk

Kopya hayvanların genleri bozuk

Dünyadaki klonlanan bütün hayvanlar üzerinde yapılan bir inceleme, hepsinde genetik bozukluklar olduğunu ortaya koydu. Yetişkin bir hücreden kopya edilen ilk memeli olan Dolly'nin yaratıcılarından Ian Wilmut'un yaptığı araştırma, insan kopyalanmasının tartışılmakta olduğu bu günlerde bomba gibi patladı.

İtalyan Dr. Severino Antinori, üç kadının kendi klonladığı bebeklere hamile olduğunu iddia ediyor. Antinori'nin ortağı Dr. Panayiotis ise Amerika'da yaptığı açıklamada, ''Antinori'nin ne klonu, ne laboratuvarı ne de ekibi var. İlk insan klonlu hamileliği iki seneye kadar ben gerçekleştireceğim'' diyor.

İnsan klonlanmasına şiddetle karşı çıkan Wilmut ise, ''Araştırmalarım, kopya insanın yüksek genetik bozukluk riski taşıyacağını gösterdi'' dedi. Wilmut, kopya koyun Dolly'nin, kromozomları koruyan bir DNA parçası eksik olarak doğduğunu bildirdi. Wilmut ayrıca, diğer kopya koyun ve ineklerde aşırı irilik, kopya farelerde plasentanın normalin dört katı ve domuzlarda kalp bozuklukları olduğunu belirtti. Fransa'da klonlanan bir dananın ise akyuvar üretimindeki bir bozukluk yüzünden 51 günlükken aniden öldüğünü söyledi.
Yayın tarihi: 29.04.2002
1239
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.