Sağlık

Köpeği olan çocuklar, daha çabuk okuyor

Köpeği olan çocuklar, daha çabuk okuyor

ABD'de çocukların okumayı daha kolay ve inançlı bir biçimde sökmeleri için ilkokullarda eğitimli ''terapi köpekleri'' istihdam edilmeye başladı. Köpeğe kitaptan hikaye okuyan çocuk, yazı dilini ve sözcükleri daha çabuk öğreniyor.

Pennsylvania'nın Perkasie kasabasında bulunan Deibler İlkokulu'nda başlatılan uygulamada, köpeklere hikaye anlatır gibi kitap okumaya başlayan çocukların kelimelere konsantre olma sorununun ortadan kalktığı ve beyinlerinin de düzenli bir şekilde geliştiği belirtildi.

'Paws With Patience' (Sabırlı Pençe) adı verilen programı yöneten Joyce Papciak, eğitimli köpekler sayesinde yürüttükleri uygulamada, her bir öğrencinin haftada en az bir defa köpeklere okuma yaptığını ve bu sayede okamayı çok daha iyi bir şekilde öğrendiğini belirtti.

Papciak, 'Çocuklar öğretmenin yanında yaptıkları okumalarda çekingen davranarak yanlış yapabiliyorlar, ama en yakın dostları olan köpeklere karşı hiçbir çekingenlik göstermeden rahatça okumayı söküyorlar' dedi.

Okulun okuma uzmanı da 'Köpekler sayesinde öğrencilerin okuma sırasında tereddüt etme ihtimallerini sıfıra indirdik. Bu sayede okumaya çok iyi motive olabiliyorlar' dedi.
Yayın tarihi: 17.03.2003
1011
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.