Sağlık

Komplekslerden kurtulma çabasına dikkat!

Komplekslerden kurtulma çabasına dikkat!

Her insanın ufak tefek kompleksleri olabilir. Kişi bu olumsuz durumdan kendi çabasıyla kurtulamadığı takdirde bir uzman yardımı almaktan çekinmemelidir.

İnsanın içgüdüleri ve dürtüleriyle oluşturduğu davranışlarla, toplumdaki kalıplar arasında zaman zaman çatışmalar yaşanabilir.
Kişilik gelişmesi bu çatışmaları baskı altında tutabilecek, denetleyebilecek, engelleyebilecek ve erteleyebilecek güce sahip değilse komplekslerle karşı karşıya kalır.

Kişilik yapısının ve ortamın özelliklerine göre de alışılagelmişin dışında davranış, uyum bozukluğu, sağlıklı ve kolay iletişim kuramamak, kişilik bozukluğu hatta bazen de ruhsal rahatsızlıklar gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir.

Kompleks insanın kendini bir konuda yetersiz görmesidir. Kendisini ruhsal ve bedensel açıdan yetersiz gören kimse, ya insanlardan uzaklaır ya da bunları kompanse edebilmek için kendinde olmayan yönleri var gibi gösterir. Örneğin, kendini dünyanın en zeki insanı olarak görür ya da herkesten daha akıllı, daha başarılı olduğunu savunur.

Kişinin komplekslerinden kurtulmak için başvurduğu sağlıklı savunma mekanizmalarından biri, kendini olduğu gibi kabul ederek kusur olarak gördüğü şeyleri alaya almasıdır. Bu yöntem, kişinin kendisiyle barışık bir hayat sürebilmesi ve komplekslerinden kurtulabilmesi açısından faydalıdır.

Kompleksler bastırılırsa, kişinin davranışlarında o kadar iz bırakır ve bütün yaşamı boyunca davranışlarını etkileyen bir güç haline gelir. Kişi bu durumdan kurtulamadığını anladığı halde, bir uzman yardımına başvurmaktan kaçınmamalıdır. Sürekli kompleksleriyle hareket eden bir kişi hem kendine hem de topluma zarar verir. Önemli olan , kişinin bunun farkına varıp durumunu düzeltme yoluna gitmesidir.
Yayın tarihi: 23.02.2003
4903
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.