Sağlık

Komple yüz nakli gerçek oluyor

Komple yüz nakli gerçek oluyor

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Royal Free Hastanesi cerrahları yeni geliştirilen mikrocerrahi teknolojisi sayesinde komple yüz nakli yapmaya hazırlanıyorlar. Uzmanlar, yüz naklinin teknik olarak mümkün olduğunu, operasyon sayesinde yüzü deforme olmuş hastaların tamamen sağlıklı ve yeni bir yüze sahip olacaklarını ifade ettiler.

Ameliyat 10 saat

Yapılan hesaplamalara göre, tam donanımlı bir ekip çalışmasıyla bir yüz naklinin gerçekleştirilmesi için 10 saatlik bir ameliyat gerekecek. 120 kişilik ekip çok hassas bir operasyonla iki yüzü de çıkaracak. Donörden alınan yeni bir yüz derisinin yanısıra, yeni bir çift kulak, dudaklar, burun, ve yeni bir çene sayesinde hasta bambaşka bir yüze sahip olacak. Ancak nakil yapıldıktan sonra da yüz hareketlerinin uyumu da tamamlandıktan sonra ameliyat başarıya ulaşacak.

Sorun: Yüz bulmak

Yüz naklinin özellikle doğumdan kaynaklanan yüz bozuklukları, kaza sonrası yüzü bozulmuş ve kanser hastalarına yönelik olduğu belirtiliyor. Ancak öldükten sonra yüzünü taşıması için kimsenin razı olmayacağı görüşü projeyi çıkmaza sokuyor.
Yayın tarihi: 25.11.2002
893
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.