Sağlık

Kolon kanserine karşı test yaptırın

Kolon kanserine karşı test yaptırın

Kolon kanserlerinin oluşum mekanizmalarında en iyi bilinen yol, bağırsak iç dokusundaki hücrelerin değişerek poliplere...

Güncellenme tarihi:
50 yaşından önce bir kez yaptırmakta fayda var Kolon kanserinden korunmak için 35 yaşından itibaren yılda bir kez gaitada (dışkıda) gizli kan testi yaptırılması gerekiyor. Ayrıca 50 yaşına gelen kadın ve erkeklerin de bir defa kontrol kolonoskopisi yaptırmaları öneriliyor. En sık görülen kanser türü Kolon kanseri, her iki cinste de giderek artan sıklıkta görülüyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kolon kanseri en sık görülen kanserler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Kolon-rektum (kalınbağırsak) kanserleri, kalınbağırsağın ve onun son bölümü olan rektumun iç dokusundan (mukozasından) kaynaklanan kötü huylu tümörlerdir. International Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Dursun Buğra, erken teşhis ve tedavi edilen her 100 hastadan 95-98'inin sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürdüğünü belirterek, 35 yaşından itibaren yılda bir kez gaitada (dışkıda) gizli kan testi yaptırması gerekiyor. Ayrıca 50 yaşına gelen kadın ve erkeklerin de bir defa kontrol kolonoskopisi yaptırmaları gerektiğini söylüyor. Diğer kanser türlerine de bir bakın!
Yayın tarihi: 21.10.2008
3031
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.