Sağlık

Kolon kanserine karşı önleminizi alın

Kolon kanserine karşı önleminizi alın

Kolon kanseri en çok görülen kanser türleri arasında üçüncü sırada yer alıyor.

Belirti vermeyen ve yavaş ilerleyen hastalık özellikle 50 yaş ve üzerindekileri tehdit ediyor.

Kalın barsak kanseri olarak bilinen kolon kanseri 50 yaşından sonra görülen kanserler içinde sıklık derecesi açısından önemli bir yer tutuyor.

İstatistikler bir milyon nüfuslu bir toplumda yılda ortalama 500 kanser vakasının görüldüğünü ortaya koyuyor.

Düzenli sağlık taramaların yapıldığı toplumlarda ise kolon kanserlerinde ciddi bir oranda bir azalma söz konusu. Bu da erken tanının önemini bir kez daha gösteriyor.

Risk grupları

Acıbadem Hastanesi Gastroenteroloji Bölüm Şefi Prof.Dr. Nurdan Tözün, "50 yaş ve üzerindekiler, birinci derece akrabalarında kolon kanseri görülenler, kendisinde ve ailesinde meme, yumurtalık kanseri olanlar, kalın bağırsağında polip bulunanlar yüksek risk taşımaktadır" diyor.

Belirtiler

Kalın barsak kanseri barsak poliplerinin büyümeleri ve kanser içeren dokuya dönüşmeleri ile oluşuyor. Kolay belirti vermeyen ve yavaş büyüyen bir kanser türü olan kolon kanserinin geç ortaya çıkan belirtilerini şöyle sıralamak mümkün:

Kabızlık

İshal

Barsak alışkanlığının değişmesi

Karın ağrısı

Dışkıda kan

Ağrılı dışkılama

Yeterince boşalamama hissi

Sebebi bilinmeyen ani kilo kaybı

Demir eksikliği anemisi. Özellikle sağ kolon kanserleri gizli kanama ve anemiye yol açıyor.

Kontrolleri aksatmayın

Prof.Dr. Nurdan Tözün, belirtiler ortaya çıktığında, kanseri oldukça ilerlemiş sayıldığı için özellikle risk grubundaki kişilere düzenli kontrollerini aksatmama konusunda uyarılarda bulunuyor.

Tanı Yöntemleri

Yapılan araştırmalar, bugün kolon kanserinin taranabilir ve önlenebilir bir kanser olduğunu ortaya koyuyor. Erken tanıyla hastalığa bağlı ölüm oranlarını önemli ölçüde azaltıyor.

Prof.Dr. Tözün kolon kanserinde kullanılan tanı metotları hakkında şu bilgileri veriyor:

Dışkıda kan testi: Dışkı laboratuvardan alınan özel bir kağıda konarak ve laboratuvarda inceleniyor. Bu testle dışkıda görülmeyecek kadar az miktardaki kanamanın özel bazı testlerle saptanması amaçlanıyor.

Sigmoidoskopi: Bu incelemede doktor, video görüntüleme cihazına bağlanmış olan bir tüple kalın barsağın alt kısmını inceliyor.

Kolonoskopi: Kalın barsağın tümünün incelenmesini içeren bir yöntem. Kolonoskopinin de mammografi gibi tarama amaçlı olarak yaptırılması öneriliyor. Doktorlar 50 yaşın üstündeki kişilerin risk durumuna göre iki, beş yılda bir kolonoskopi yaptırması görüşünde birleşiyor. Polip saptandığında işlem sırasında çıkarılıyor ve incelenmek üzere patolojiye gönderiliyor. Bir kez polip alınan kişinin daha sonra kolonoskopi ile izlenmesi gerekiyor.

Sanal Kolonoskopi: Tomografi cihazından elde edilen bilgilerin, özel bilgisayarlarla endoskopik görüntülere dönüştürülmesi şeklinde tanımlanan sanal kolonoskopide barsağın tümü görüntülenebiliyor. Sanal kolonoskopi bir santimetreden daha büyük poliplerin tanısını kolonoskopi ile benzer doğrulukla yapabiliyor. Ancak kalın barsak iç yüzeyinin hastalıklarının tanısı, poliplerin çıkarılması ve parça alınması için standart kolonoskopi yine de gerekebiliyor.

Biyopsi: Barsaktan bir parça alınarak mikroskop altında inceleniyor.

Tedavi

Ameliyat, kolon kanserinin başlıca tedavisini oluşturuyor ve en çok kullanılan metotların başında geliyor. Ameliyatla tüm kanserli dokunun temizlenmesi hedefleniyor.

Prof.Dr. Tözün operasyonda, görünen tümör dokusunun çıkarıldığı durumlarda bile tümörün barsak katmanlarına ve lenf bezlerine yayılımına göre bazı hastaların kemoterapi ve radyoterapiye ihtiyacı olabileceğini belirtiyor.

Önlenebilir mi?

Sigara kolon kanseri riskini arttıran etmenlerin başında geliyor. Bu açıdan riski azaltmak adına sigara içmemek gerekiyor. Prof.Dr. Tözün, kolon kanseri riskini azaltan faktörleri şöyle açıklıyor:

"Günde 1500 miligram kalsiyum alımı, günlük yapılan rutin egzersizler, yağlı gıdalardan kaçınma ve sağlıklı kiloda olmak da bu riski azaltan etkenler. Yapılan araştırmalar yakın gelecekte selenyum ve diğer oksidanların kolon kanserini önleyeceğine işaret ediyor."
Yayın tarihi: 18.12.2004
730
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.