Sağlık

Kolesterolünüzü ölçtürün!

Kolesterolünüzü ölçtürün!

Kolesterol düzeyinizi etkileyen faktörlerin en önemlisi beslenme tarzınızdır.

Vücudunuzdaki kolesterol miktarını belirleyen şey, vücudunuzun ürettiği ve yiyeceklerden aldığınız kolesterolün toplamıyla hücrelerinizin kullandığı ve bağırsaklarınızın boşalttığı kolesterol toplamı arasındaki farktır. Eğer vücudunuz gereğinden fazla kolesterol üretiyorsa (genetik, ailevi kolesterol yükseklikleri) veya besinlerle ihtiyacınızdan daha fazla kolesterol alıyorsanız kolesterol seviyeleriniz yükselir. Safra yoluyla kolesterol atılımının bozulduğu tıkanma sarılıklarında, böbrek ve tiroid bezi yetmezlikleri gibi kolesterol kullanımının bozulduğu durumlarda da kolesterol miktarı artar.

Beslenme çok önemli

Kolesterol düzeyinizi etkileyen faktörlerin en önemlisi beslenme tarzınızdır. Besinlerle günde ortalama 500 mg civarında kolesterol alırsınız. Kolesterol düzeylerinizi düşürmek istiyorsanız öncelikle daha az kolesterol ihtiva eden besinler kullanmalısınız.

Beslenme ve kan kolesterolü arasındaki ilişki, sadece besinlerle kazanılan kolesterol ile sınırlı değildir. 1000 mg civarında kolesterol, her gün safra ile bağırsağa akmaktadır.

Kolesterolün emilimini etkileyen çeşitli etkenler var: Suda eriyen liflerden zengin bir beslenme tarzı, kolesterol emilimini azaltır. Tam tahıllardan, kepekli un ve pirinçten zengin bir beslenme planı, lif-posa kazanımını artırır. Kepekli kahvaltılıklar, kepekli ekmek ve makarnalar, tam tahılla yapılmış besinlerden zengin bir beslenme planı işte bu nedenle yararlıdır. Suda erimeyen liflerden zengin olan sebze ve meyvelerin sık tüketilmesinin de faydalı olabileceği bilinmektedir. Özellikle elmanın, greyfurt ve diğer turunçgillerin, bakliyat grubu besinlerin (mercimek, kuru fasulye) kolesterol seviyesini düşürmede tavsiye edilmesi bundandır.

Hangi kolesterol önemli?

Kolesterol seviyelerinin ölçümüne 30 yıl kadar önce toplam kolesterolün belirlenmesi ile başlandı. Bir süre sonra toplam kolesterolü ölçmenin yeterli olmadığı, doğru bir değerlendirme için kötü kolesterol LDL ve iyi kolesterol HDL'nin de bilinmesi gerektiği anlaşıldı.

Toplam kolesterol sadece matematiksel bir değerdir. LDL ve HDL kolesterolü toplayıp bu toplama trigliserit değerinin beşte birini eklediğinizde elde edilen rakam toplam kolesterolünüzü göstermektedir.

Trigliserit seviyesinde aşırı bir yükseklik söz konusu ise LDL ve HDL kolesterolleriniz normal olsa bile toplam kolesterolünüz yüksek bulunacaktır. LDL kolesterolünüz normal olmasına rağmen HDL kolesterolünüz çok yüksek olunca da toplam kolesterol değeriniz yüksek çıkar.

Sağlıklı damarlara sahip olmanız için iyi ve kötü kolesterol değerlerinizi dikkatle izlemeniz gerekiyor. Basit ve ucuz bir tarama yöntemi olan kolesterol analizini yaptırmanız sağlığınızı izlemenin ilk adımlarından biridir.

Hatırlayın

Ldl Kolesterolü Düzeyi

100 mg/dL'den daha düşük İstenen değerler

100-129 mg/dL İstenene yakın /İstenenin üst sınırı

130-159 mg/dL Hafif yüksek

160-189 mg/dL Yüksek

190 mg/dL ve üstü Çok yüksek

LDL kolesterolü düzeyi

40mg/dL'den daha düşük Düşük (artmış riski gösterir)

60 mg/dL ve üstü Yüksek (kalbi koruyucudur)

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu - Hürriyet
Yayın tarihi: 28.07.2006
792
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.