Sağlık

Kolesterolünüzü kontrol altında tutmanın yolları

Kolesterolünüzü kontrol altında tutmanın yolları

Her insanın kanında bulunan yağ benzeri, beyaz bir madde olan kolesterolün azı da fazlası da sağlığa zararlı. Beslenmeye dikkat ederek kolesterolü kontrol etmek mümkün...

Vücut kolesterolü kortizon, seks hormonu, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretmek için kullanır. Ancak bunun için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir.

Kanda fazla miktarda kolesterol bulunması halinde, kan damarlarında birikim meydana gelir ve bu da kan damarlarının sertleşmeşip daralmasına yol açar.

Kolesterol damarlarında biriktiği organlarda çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Kalbi besleyen damarlarda birikirse kalp yetmezliği, enfarktüs; böbrek damarlarında birikirse yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Kolesterol, kanda çözünmesi ve taşınması için karaciğerde lipoprotein adı verilen bir işlemle bir protein ile birleştirilir. Kolesterolün kötü ya da iyi huylu olması da lipoprotein yoğunluğuyla ilgilidir. Düşük yoğunluklu lipoprotein, kötü huylu kolesteroldür, yüksek yoğunluklu lipoprotein de iyi huylu kolesterol anlamına gelir.

Kolesterolün yükselmesinde etkili olan faktörler arasında kalıtım, beslenme, stres sayılabilir. Kolesterolün düşürülmüsi için yapılacak işlemlerin başında beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gelir.

Beslenmede doymuş yağlardan ve kolesterolden fakir bir diyet benimsenmelidir. Doymamış yağların fazla olduğu sıvı yağlar tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınmaya dikkat edilmelidir.

Kırmızı et yerine beyaz etin tercih edilmesinde ve sakatatlardan, şarküteri ürünlerinden uzak durmakta fayda vardır. Beslenmeye dikkat edilmesinin yanı sıra her gün düzenli olarak yarım saatlik bir egzersiz yapmanın kolesterolü düşürücü etkisi de kanıtlanmıştır.
Yayın tarihi: 09.02.2003
757
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.