Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Kolesterolün verdiği hasarı vitaminler gideriyor

Kolesterolün verdiği hasarı vitaminler gideriyor

Vitaminlerin çocuklarda kan dolaşımını düzelterek, damarlardaki tıkanmayı ve damar sertleşmesine yol açabilen hasarı önleyebildiği bildirildi.

California Üniversitesi uzmanları ve Avusturyalı araştırmacılar, vitaminlerin kan damarlarındaki hasarı önleyebilmesiyle ilgili kanıta ilk kez ulaşılabildiğini açıkladı.

6 haftada etkili olabiliyor

Normal dozda C ve E vitamini verilen kolesterolü yüksek çocuklarda, 6 haftada kan damarları işlevinin düzeldiği gözlendi. Bu durumun, kalp ve damar hastalıkları sağlığı açısından önemli olduğu biliniyor.

Amerika'da 50 milyon çocukta yüksek kolesterol bulunduğu hesaplanıyor.

Amerikan kalp kuruluşu verilerine göre, kolesterolü 200 ve üzerini gösteren, kötü kolesterolü (LDL) 130 veya üzerinde olan insanlar kalp ve damar hastalıkları riski içinde bulunuyor.

Yetişkinlerde statins cinsi ilaçların kolesterolün indirilmesi üzerinde etkili olabildiği, ancak yan etkileri nedeniyle çocuklara tavsiye edilmediği biliniyor.

Çocuklar doğru beslenemiyor

Meyve ve sebzeleri bolca tüketebilen, düşük oranda hayvansal yağ içeren beslenmeye önen veren insanların, kolesterol oranını indirebildiğine değinen uzmanlar, Amerikalıların çoğunun bu tür beslenmeye meyilli olmadığını, çocuklarınsa eksik beslendiklerini belirtiyor. Çocuklara sağlıklı beslenme tavsiyelerinin yanı sıra vitaminler verilerek sağlıklarının kontrol altına alınabileceği hatırlatılıyor.

Araştırmacılar, yüksek kolesterol bulunan çocuklara günde 500 miligram C vitamini ve 400 IU E vitamini salık veriyor.

Vitaminlerin, çocuklarda kolesterol oranını indirmediği ancak damarlarda meydana gelebilen hasar üzerinde, kan dolaşımını düzenleyerek etkili olabildiği bildirildi.

Araştırma raporu, Journal Circulation adlı derginin Ağustos sayısında yer aldı.
Yayın tarihi: 15.08.2003
682
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.