Sağlık

Kolesterol yaşlandırıyor

Kolesterol yaşlandırıyor

İngiliz bilim adamları açıkladı: Kandaki maddeler vücut kimyasını doğrudan etkiliyor. Kolesterol düzeyi yüksek insanlar, daha yaşlı görünüyor...

Bazı insanların olduğundan daha yaşlı, bazılarının da daha genç görünmesinin nedenlerini araştıran bilim adamları, bunun 'vücut kimyası'yla doğrudan bağlantılı olduğu sonucuna vardı.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Imperial College'da görevli bilim adamları; sigara, içki, uykusuzluk ve kötü yaşam kalitesi gibi faktörlerin, insanların olduğundan daha yaşlı görünmesinde önemli rol oynadığını, ancak asıl sorunun, kandaki bazı maddelerden kaynaklandığını ortaya çıkardı.

Kandaki maddeler önemli

Bilim adamlarından Profesör Chris Bulpitt, kolesterol düzeyi yüksek erkeklerin, gerçek yaşlarından daha büyük göründüklerini açıkladı. Yüksek kolesterolün kan damarlarını tıkayarak organlara daha az kan gitmesine yol açtığını belirten Bulpitt, yine erkeklerdeki oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobinin yüksek olmasının, kişileri "erken yaşlandırdığını" dile getirdi.

38 - 57 yaş grubundaki 447 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, kadınlarda da kırmızı kan hücrelerinin çökmesiyle ortaya çıkan 'bilirubin' maddesinin, kadınları olduklarından yaşlı gösterdiği görüldü.

Aynı şekilde, kadınlarda kan plazmasında bulunan protein oranının yüksek olması da benzer sonuçlara yol açıyor.
Yayın tarihi: 23.10.2006
825
dahafazlası

yas

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.