Sağlık

Kolesterol tedavisi ile şeker hastalarının ölüm riski azalıyor

Kolesterol tedavisi ile şeker hastalarının ölüm riski azalıyor

Kolesterol tedavisi ile şeker hastalarının ölüm riski azalıyor. Oxford Üniversitesinin gerçekleştirdiği bilimsel çalışmada 40 mg. simvastatin ile diyabetli hastaların kalp krizi ve inme riskinin % 33 azaldığı kanıtlandı.

Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, kalp hastalıkları. Ülkemizin başlıca sağlık sorunları arasında yer alıyor. Ölüme kadar giden acı sonuçlara karşın birçok kişinin yazık ki çok ciddiye almadığı bu hastalıklar üzerinde tıp dünyası dur durak bilmeden araştırmalar, çalışmalar yapıyor. Bunların en yakın geçmişte yapılanı Oxford Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği "Kalp Koruma Çalışması". Çalışmanın en ümit verici sonuçlarından biri ise, 40 mg. simvastatin ile tedavinin, kolesterol ve glukoz seviyelerinden bağımsız olarak, diyabetli hastaların kalp krizi ve inme riskini ciddi oranda azaltması!...

Dünya çapında yaklaşık 150 milyon diyabetik vardır ve bu rakamın 2025 yılında ikiye katlanması beklenmektedir. Kalp hastalığı, dünyadaki diyabetle ilintili ölümlerin önde gelen sebeplerindendir. Diyabetli her üç kişiden ikisinin kalp krizinden öldüğü görülmektedir ve bu hastaların ilk kalp krizinden ölme olasılığı diyabetik olmayanlardan kayda değer bir şekilde daha yüksektir. Tip II diyabetli kişilerin, her ne kadar LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyeleri genel popülasyondakilerle tipik olarak benzerse de, kalp krizi ve diğer kardiyovasküler olaylara maruz kalma olasılıkları iki ile dört kat daha fazladır.

Uzmanlara göre, Oxford Üniversitesi'nin Klinik Çalışmalar Servis Ünitesi tarafından yürütülen Kalp Koruma Çalışması dönüm noktası niteliğinde. Çünkü sonuçları diyabetikler için hayat kurtarıcı yararlar sunuyor.

5 binden fazla hastayı içeren çalışmayı değerlendiren hekimler, kolesterol düşürücü 40 mg simvastatin ile yapılan tedavinin, kolesterol veya glukoz seviyelerinden bağımsız olarak diyabetli hastalarda kalp krizi ve inme riskini düşürdüğünü göstermiştir.

Çalışma üzerine.

*Kolesterol düşürücü ilaç tedavisini kullanarak bugüne kadar yapılan en geniş çalışma özelliğini taşıyan Kalp Koruma Çalışması, günlük olarak 40 mg. simvastatin almanın, diyabetli hastaların geniş bir bölümünde ilk majör vasküler olayların riskini % 33 düşürdüğünü ortaya koymuştur.

*Kalp Koruma Çalışması daha önce kalp hastalığı veya yüksek kolesterol öyküsü olsun ya da olmasın Tip I ve Tip II diyabetli kişilerde kolesterol düşürücü tedavinin faydalarını araştırmak için oluşturulmuş ilk çalışmadır.

*Londra Üniversitesi'nden Prof. Dr. John Betteridge'e göre " Kalp Koruma Çalışması, daha önce koroner ve diğer kardiyovasküler hastalık tanısı konulmamış olsa bile, 40 mg. simvastatin ile hastaları tedavi etmenin, diyabetli hastalarda kalp krizi, inme ve bypass ameliyatı riskinde azalmalara yol açabileceğini göstermiştir. Bu yeni bilgi doktorların diyabetli hastaları tedavi etme yolunu değiştirebilir."

*Çalışmanın verileri, 40 mg. simvastatin ile hastaları tedavi etmenin kalp hastalığı olmayan diyabetik hastalarda görülen kalp krizlerini, inmeleri veya diğer vasküler olayları en yüksek fayda ile önlediğini kesin bir şekilde göstermiştir.

*Çalışma sırasında her 10 diyabetli hastadan 9'u LDL hedeflerine ulaşmıştır. Prof. Dr. Betterigde " Kalp Koruma Çalışması verileri elde edilip, kullanılabilir hale gelene kadar, diyabetli bireylerde kolesterolün düşürülmesinin etkileri hakkındaki kanıtlar sınırlı idi" demiştir." Şu an Kalp Koruma Çalışması, diyabetli kişilerdeki LDL kolesterolünü 116 mg/dL altından 77 mg/dL altına düşürmenin makrovasküler hastalık riskini % 25 düşürdüğünü göstermektedir."

*Çalışma sonucunda, 40 mg. Simvastatin ile tedavi edilen diyabetli hastalarda koroner kalp hastalıklarından kaynaklanan ölümlerde % 20 oranında risk azalması ve ölümle sonuçlanmayan ilk kalp krizinde % 38 risk azalması tespit edilmiştir.
Yayın tarihi: 10.07.2003
761
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.