Sağlık

Kolesterol düşürücü tedavi kalp hastalığı riskini azaltıyor

Kolesterol düşürücü tedavi kalp hastalığı riskini azaltıyor

Hollanda Roterdam Üniversitesi Medikal Merkezi Erasmus, kolesterol düşürücü tedavi olan Fluvastatin'in kalp-damar tıkanıklığı olan hastalarda ölümcül ve ölümcül olmayan ciddi kalp hastalıkları riskini azalttığını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde ABD'de yapılan 52'nci ACC (American College of Cardiology) Kongresi'nde 4 yıl boyunca 10 ülkedeki 57 merkezden dahil edilen 1677 hastanın takip edilerek yürütüldüğü LIPS (Lescol Intervention Prevention Study ) çalışmasından elde edilen yeni analiz verileri sunuldu.

Kolesterol düşürücü tedavide kullanılan 80 mg Fluvastatin'in ilk anjiyoplasti (tıkalı damarı balon ile açma girişimi) sırasında uygulanmasının ölümcül ve ölümcül olmayan ciddi kalp hastalığı riskini, birden fazla kalp-damar tıkanıklığı bulunan hastalarda yüzde 34 oranında azalttığını ve bu hastalardaki risk oranını, tek damarı tıkalı bulunan hastalar ile aynı düzeye düşürdüğünü belirttiler.

Erasmus Medikal Merkez'den Girişimsel Kardiyoloji Profesörü ve LIPS Araştırma Başkanı olan Prof.Dr. Patrick WJC Serruys, 'LIPS verileri, hastaların tıkalı kalp-damarlarının açılması amacıyla uygulanan ilk girişim işlemi sonrasında Fluvastatin tedavisine başlanmasının, kalp krizi ve by-pass ameliyatı gibi gelecekteki kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olduğunu gösteriyor; yeni analizler, kalp-damar tıkanıklığı olan ve bu tıkanıklıkların açılması için girişim uygulanmış olan hastalarda, kolesterol düzeylerine bakılmaksızın, Fluvastatin tedavisinin yararlarını doğrulamaktadır' dedi.

JAMA'da (Journal of the American Medical Association) yayınlanan ve sadece tıkalı damar açma girişimi uygulanmış hastalarda özellikle Fluvastatin'in etkilerinin değerlendirildiği LIPS çalışmasında, 80 mg Fluvastatin'in (günde 2 kez 40 mg) uygulamasında ölümcül ve ölümcül olmayan ciddi kalp hastalık riskini yüzde 22 oranında azalttığı kanıtlandı.
Yayın tarihi: 24.04.2003
872
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.