Sağlık

Kolanın fazlası zararlı

Kolanın fazlası zararlı

Kolanın fazla tüketilmesi, kilo alımına neden olabiliyor.

Kolada bulunan uyarıcı niteliğindeki kafeinin fazlası da sinir bozukluklarına, gerginliğe, uykusuzluğa neden oluyor. İçindeki asit hassas midelerde rahatsızlıklara ve diş çürümelerine davetiye çıkarıyor.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cahide Yağmur, kolalı içeceklerin az tüketildiğinde fazla zararlı olmadığını, aşırı tüketildiğinde ise kilo fazlalığından diş çürüklerine kadar birçok sağlık sorununa yol açabildiğini söyledi. Prof. Dr. Yağmur, sosyal içecekler kapsamında bulunan kolanın, alkol kullanmayan kişilerin genel tercihi olduğunu, yaz aylarında serinlemek isteyenler tarafından da sıkça tüketildiğini belirtti.

Yağmur, kolalı içeceklerin ekstra enerji kaynağı olarak görülmesinin yanlış olduğunu belirterek, "İçindeki şeker miktarı nedeniyle belirli derecede enerji veren kola, aslında boş enerji kaynağıdır. Dengesiz beslenmeye neden olabilir" uyarısında bulundu. İçerisinde kafein bulanan kolanın uyarıcı niteliği de olduğunu savunan Yağmur, bunun fazlasının da sinir bozukluklarına, gerginliğe, uykusuzluğa, içindeki asit nedeniyle de hassas midelerde rahatsızlıklara neden olabileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 11.01.2004
744
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.