Sağlık

Kök hücreden sperm geliştirildi!

Kök hücreden sperm geliştirildi!

Japon bilim adamları, farelerin embriyon kök hücresinden sperm geliştirdiler. New Scientist dergisindeki habere göre, Tokyo´daki Mitsubishi-Kasei Enstitüsü´nde görevli bilim adamı Toshiaki Noce ve ekibi, farelerin embriyon kök hücresinden elde ettikleri hücreleri, testis dokularına yerleştirdiler.

Bu hücrelerden üç ay içinde sperm oluştu. Deneyin sonucu, bağımsız bilim adamları tarafından kontrol edilecek. Amerikan bilim adamları, geçen hafta aynı hücre tipinden yumurta geliştirmeyi başarmıştı.

Haberde, insan embriyon kök hücresinden de sperm ve yumurta geliştirilmesi halinde, üreme konusunda yeni olanakların ortaya çıkacağı kaydedildi.

Bundan sonra merak edilen konu, kök hücreden oluşturulan sperm ve yumurtayla sağlıklı farelerin gelişip gelişmeyeceği. Eğer bu gelecekte mümkün olursa sadece kısır erkek ve kadınlar değil, homoseksüel erkekler, hatta tek bir erkek bile taşıyıcı anne yardımıyla çocuk sahibi olabilecek.

Embriyon kök hücrelerinin sadece embriyonlarda bulunduğuna dikkat çekilen haberde, farelerde başarıyla denenen tedavi amaçlı klonlama sayesinde bu sorunun çözülebileceği belirtildi.

Tedavi amaçlı klonlamada yetişkinlerden herhangi bir hücre alınıyor. Bu hücrenin kalıtsal malzemesi, bu kalıtsal malzemeden arındırılmış bir yumurtaya enjekte ediliyor ve böylece embriyon ortayaçıkıyor. Bir hafta sonra bu embriyondan kök hücreler alınıyor.
Yayın tarihi: 08.05.2003
784
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.