Sağlık

Kök hücre mucizeleri

Kök hücre mucizeleri

İngiltere'de kalp krizi geçiren hastaların, kendi kalça iliklerinden alınan kök hücrelerle tedavisi için klinik deneyler başlıyor.

Londra'daki College Üniversitesi Hastanesi ile Bart's Hastanesi'nde başlayacak deneylerde, hastalara kriz geçirdikten sonra kök hücre verilerek kalp kaslarının onarılması sağlanacak. Kalbe konacak kök hücreler hastanın kendi kalça kemiğinden alınacak kemik iliğinden elde edilecek.

Böylelikle hem uyumlu ilik arama ile zaman kaybı yaşanmayacak hem de kök hücrelerin hasta tarafından reddedilme riski ortadan kalkacak. Avrupa'da daha önce hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kök hücrelerin tıbbi müdahaleyle istenilen doku hücrelerine dönüştüğü görülmüştü.

İngiliz Kalp Vakfı'ndan Prof. John Martin, kök hücre tedavisinin ucuz olduğuna da işaret etti. Almanya'daki deneylerde kriz geçiren hastalara kök hücrelerin geç verildiğini kaydeden Martin, krizin hemen ardından tedaviye başlayacaklarını söyledi.

Kör fare yeniden gördü

İngiliz bilim adamları, kör bir farenin retinasına kök hücre terapisi yaparak farenin yeniden görmesini sağladı. Nature dergisine göre Londra Üniversitesi'nin çalışması, tıpta bir devrim niteliği taşıyor.

Çünkü ilk kez bilim adamları, retinası ağır hasar gören bir canlının tekrar görebilmesini sağladı. Ekibin çalışması, retinadaki görüntü alıcı hücrenin kök hücrelerle yenilenmesi esasına dayanıyor.
Yayın tarihi: 09.11.2006
1019
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.