Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Kök hücre, kısırlığa umut oldu

Kök hücre, kısırlığa umut oldu

ABD'li bilim adamları, sperme dönüştürülen kök hücrelerle döllenmeyi sağlamaya çalışıyor.

Bilim dergisi Natural'ın internet sitesinde yayımlanan araştırmada, Boston/Harvard Tıp Okulu Çocuk Hastanesi ile Whitehead Biyomedikal Araştırma Enstitüsü araştırmacılarının, bir farenin kök hücrelerinden ayırıp olgunlaşmamış sperme dönüştürdükleri tohum hücrelerini, dişi fareye aktararak embriyon oluşmasına çalıştıkları belirtildi.

Aynı yöntemin, insanlar için de kullanılıp kullanılamayacağını araştırdıklarını söyleyen Dr. George Daley, bir çanağın içinde oluşturdukları hücrelerin gerçekten embriyonun gelişmesini sağlayıp sağlayamayacağını merak ettiklerini belirterek, "Eğer bu doğru bir yolsa ve normal bir gelişme sağlanırsa üreme biyolojisinde yeni olanaklara kapı açılabilir" dedi.

Vücuttaki bütün hücrelerde ve dokularda gelişebilen kök hücreleri, kalp hastalığından, kısırlığa ve parkinsona kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilme umudunu sürdürüyor.

Araştırmada, bulguların genetik biliminde kullanılabileceği de belirtiliyor.
718
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.