Sağlık

Kök hücre ile Parkinson tedavisi

Kök hücre ile Parkinson tedavisi

Japon bilimadamları, maymundaki Parkinson hastalığını kök hücre nakli sayesinde tedavi etmeyi başardılar.

Bir primat üzerinde ilk kez denenip başarılı olan bu yöntemin uzun vadede etkin ve güvenli olduğu tespit edilirse, beş yıl içinde insanlar üzerinde de denenecek.

Journal of Clinical Investigation'da yayınlanan çalışmaya göre, beyindeki hastalıklı doku operasyonla alınıp, yerine birkaç günlük minik maymun embriyosundan elde edilen kök hücre yerleştiriliyor. Yesuşi Takagi ve Kyoto Üniversitesi'nden meslektaşları, bu çalışmanın ilk aşamasında, maymundan aldıkları kök hücreden, laboratuvar ortamında nöron ürettiler. Ardından bu nöronları, kimyasallar aracılığıyla Parkinson hastalığı başlatılan maymunların beyinlerine naklettiler.

Beyinlerine kök hücreden elde edilen nöron nakledilen maymunlarda belirli bir iyileşme gözlendi. Bu sonuç, hastalıkla mücadele yolunda araştırmacı bilimadamlarına büyük umut verdi.

California'daki Parkinson Enstitüsü uzmanlarından Dr. William Langston, Japonya'daki çalışmanın dönüm noktası olduğunu, ancak bu çalışmada kök hücreden üretilen nöronların uzun süre yaşamadığını söyledi. Parkinson hastalığı, mesaj taşıyan kimyasal dopamine üreten beyin hücrelerinin ölmesi üzerine başlıyor.
Yayın tarihi: 05.01.2005
934
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.