Sağlık

Klonlamada erken ölüm riski

Klonlamada erken ölüm riski

Bilim adamlarının yaptığı son araştırma, canlıları kopyalamanın yeni sakıncaları olabileceğini ortaya çıkardı. Japonya'da genetik klonlama sonucu dünyaya gelen farelerin erken ölümleri, klonlamanın yaşam süresini azaltıp azaltmadığı sorusunu akla getirdi.

Daha önce yapılan kopyalama deneylerinde de hayvanlarda şişmanlık, bağışıklık sistemi problemleri ve genetik bozukluklar ortaya çıkmıştı ancak "kopyalama ve erken ölüm" ilişkisi ilk kez bu araştırma sonucu gündeme geldi.

Farelerin kullanıldığı son araştırma, Tokyo'daki Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nde gerçekleştirildi. Japon bilim adamlarının kopyaladığı 12 fareden 10'u öldü. Farelein ölümlerine zatürre, karaciğer yetmezliği ve tümörlerin neden olduğu belirtildi.

Araştırmacılar klonlama sürecinin, farelerin bağışıklık sistemine de zarar verdiğini ifade etti.

Nature Genetics adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırmada, kopyalamanın uzun vadeli negatif etkilerinin olabileceği, düşüklere ve anormal canlıların doğumuna neden olabileceği uyarısında bulunuldu ve bu noktada insan kopyalamanın hassasiyeti vurgulandı.

DOLLY DE HASTA

Kopyalanan ilk canlı olarak tarihe geçen "Dolly" adlı koyun yaşamını sürdürüyor ancak çeşitli sağlık problemleri bulunuyor. İskoçya'da bir enstitüde yaşayan Dolly eklem iltihabı ve şişmanlıktan rahatsız...
Yayın tarihi: 25.02.2002
897
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.