Sağlık

Klima, zatürree yapmasın!

Klima, zatürree yapmasın!

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezlerinden klimalar, temizlikleri düzenli yapılmadığında, alerjik zatürreeye neden olabiliyor...

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, alerjik zatürreenin diğer akciğer hastalıklarının aksine sigara içmeyenlerde daha çok saptandığına dikkati çekti.

''Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezlerinden olan klimalar, alerjik zatürreeye neden olabiliyor'' diyen Prof. Dr. Küçükusta, bu hastalığın ani (akut) ve sinsi (kronik) başlayan iki türünün bulunduğunu söyledi.

''Alerjik zatürreeye, klima sistemlerinin nemlendirme bölümlerinde üreyen küf mantarları ve bazı bakteriler yol açıyor'' diye konuşan Prof. Dr. Küçükusta, akut alerjik zatürreenin küf mantarları bulunan havanın solunmasından 4-6 saat sonra ateş, baş ve kas ağrıları, halsizlikle gribal enfeksiyon gibi başladığını, daha sonra da öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi gibi akciğerlerde belirtilerinin ortaya çıktığını anlattı.

Prof. Dr. Küçükusta, kronik alerjik zatürreenin ise sinsi olarak yavaş yavaş geliştiğine işaret ederek, tipik belirtisinin de nefes darlığı, yorgunluk ve kilo kaybı olduğunu anlattı.

Bu hastalıkların tedavilerine de dikkati çeken Prof. Dr. Küçükusta, hastanın alerjenle temasının kesilmesinin önemini vurguladı.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ''Klimaların neden olduğu bu hastalığın önlenmesinde, klimaların bakımları ve temizliklerinin düzenli yapılması önemlidir'' dedi.
Yayın tarihi: 19.07.2003
813
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.