Sağlık

Klima kullanırken dikkat!

Klima kullanırken dikkat!

Klimaların nem alma fonksiyonları çalıştırılmamalı veya klimanın çalıştığı ortamda açık bir kapta su bulundurulmalı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Günhan Erdem, klimanın çalıştığı ortamlarda nemin azaldığını, bu durumun ağız ve burnun kuruyup tahriş olmasına neden olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Erdem, "Ortamın neminin kurutulmaması için klimaların nem alma fonksiyonları çalıştırılmamalı veya klimanın çalıştığı ortamda açık bir kapta su bulundurulmalıdır" dedi.

Erdem, klimanın bilinçli kullanılması gerektiğini ifade ederek, klimanın ideal oda sıcaklığı olan 24-25 derecede çalıştırılması gerektiğini söyledi.

Klimanın çalıştığı ortamlarda kuruyan havanın ağız ve burun mukozasının da kurumasına neden olacağına işaret eden Prof. Dr. Erdem, şöyle konuştu:

"Klimanın çalıştığı ortamlarda nem azalır. Nefes alıp verirken düşük düzeyde olan ortamda vücut, alması gereken nemi ağız ve burunda bulunan mukozadan alır. Bu durumda ortamda bir şey hissedilmez ama bir süre sonra ağız ve burnun kuruduğu ve tahriş olmaya başladığı hissedilir.

Klima kullanılan ortamdan çıkıldığında ise solunan havada bulunan zararlı partiküller, alerjiye sebep olacak bakteriler, virüsler ve mikroplar doğrudan doğruya vücuda alınacaktır."

Mukozanın neminin havada bulunan zararlı partiküllere ve mikroplara karşı filtre görevi gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Erdem, mukozada kuruyan hücreler iyi çalışamayacağı için vücudun zararlı unsurlara açık konuma geleceğini, bu durumun enfeksiyonları tetikleyeceğini söyledi.

Yayın tarihi: 02.06.2009
1968
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.