Sağlık

Klima boyun ve sırt ağrısı yapıyor

Klima boyun ve sırt ağrısı yapıyor

Havaların ısınmasıyla klima kullanımının artması boyun, bel ve sırt ağrıları şikayetleriyle doktora taşınanların sayısında artışlara neden oluyor.

Dr. Işık Akgöl

Özellikle İstanbul'da sıcaklarla bir arada esen rüzgar ve evlerde açık bırakılan pencereler de şikayetlerin artmasındaki diğer faktörler.

Şikayet konusu ağrılar nasıl oluşuyor?

Ağrılar, sıcak ortamda terleyen boyun, sırt ve bazen bel bölgesinin, aniden soğukla karşılaşması sonucunda meydana geliyor. Böyle bir durumda, kasta bir kısalma yani spazm oluşuyor. Kas spazmı tek başına ağrılı bir durum. Ama eğer bu spazma, bir boyun fıtığı, kireçlenme, skolyoz adı verilen omurga eğrilikleri ya da fibromiyalji hastalığı eşlik ediyorsa tutulmalar kaçınılmaz oluyor.

Boyun, sırt, bel tutulmalarında ne zaman dikkatli olmakta yarar var?

Tekrarlayan boyun, sırt ve bel tutulması olanlarda hastalığın asıl nedeninin araştırılması gerekiyor. Genellikle bu gibi hastaların aslında boyun-bel fıtığı ve omurga eklemlerinde kıkırdak aşınması olduğu saptanıyor. Benzer şekilde skolyozu olan da bu gibi ani kas kramplarına daha yatkınlar.Yani neden klima olsa bile, tekrarlayan tutulmalar durumunda uzman doktorun asıl nedeni araştırması gerekli.

Başağrısı da gelişebilir mi?

Boyun kaslarında gelişen spazm, gerilim tipi baş ağrısına neden oluyor. Yine hastanın migren tipi baş ağrısı varsa, tekrarlayan boyun spazmı veya tutulması migren ataklarını tetikliyor. Atağın daha uzun, şiddetli geçmesine yol açıyor.

O halde ani serinlemek yanlış bir davranış.

Evet. Ani serinlemeye bağlı olarak meydana gelen boyun ve sırt ağrılarını engellemek için basit önlemler almak gerekiyor.

Serinlerken nelere dikkat etmeliyiz?

- Eğer klima kullanmak zorundaysanız, rüzgarın direkt üzerinize gelmesini engelleyin.

- Önce tavana yönlendirerek, dolaylı serinletmeyi tercih edin.

- Çok sıcak ortamlardan, birdenbire çok soğuk mekanlara geçmek zararlı. Bunun için, serinletmede, soğuk yerine ılık ortamlar yaratmayı hedefleyin.

- Banka gibi sürekli klima ile serinletilen ortamlarda ısı ayarı genellikle 18 derecede tutuluyor. Oysa 22-23 derece, sıcaklamadan, rahat bir çalışma ortamı sağlamak için yeterli.

- Eğer, bu dereceyi değiştirme şansınız yoksa, boyun ve sırt bölgenizi, soğuktan korumanız yerinde olacaktır. Bu amaçla çantanızda pamuk, ipek veya yün gibi doğal ipten yapılmış bir fular bulundurmakta yarar var.

Araba klimalarının zararlı etkilerinden nasıl korunabiliriz?

En sık rüzgar aldığımız yerlerden biri de arabaların klimaları. Arabanın içinde buz gibi bir ortam yaratmak yerine, otomobile binmeden önce klimaları çalıştırıp bir süre dışarıda bekleyin.

Bu ağrıları nasıl tedavi ediyorsunuz?

Boyun ve sırt ağrısı ile başvuranlara, uzman doktorlar ve fizyoterapistler tarafından, gerçek neden araştırıldıktan sonra, tablonun ciddiyet derecesine göre; ilaç tedavisi, ardından özel germe hareketleri ve/veya terapötik masaj uygulanıyor. Zaman zaman hastanın fizik tedavi programı alması da gerekebiliyor. Tedavi sonunda hastanın klimalı ortamlara olan hassasiyeti azalıyor.

Hazırlayan:Mesude ERŞAN/ Kelebek
Yayın tarihi: 23.07.2004
1068
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.