Sağlık

Kızamık salgını mı başladı?

Kızamık salgını mı başladı?

İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. İlke Özahi İpek, kızamıktan korunmanın tek yolunun aşı olduğunu söyledi.

Kızamığın güvenli ve etkin bir aşısı olmasına rağmen dünya çapında küçük yaştaki ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olduğunu belirten İpek, "2000-2008 yılları arasında yüksek riskli ülkelerde yaşayan 9 ay-14 yaş arası yaklaşık 700 milyon çocuğun aşılanması ile global kızamık ölümleri %78 oranında azalmıştır.

Buna rağmen, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2008 yılında çoğunluğu 5 yaş altı olmak üzere 164 bin kişinin kızamıktan öldüğü tahmin edilmektedir" dedi.

Kızamığın ilk bulgusunun genellikle temastan 8-12 gün sonra ortaya çıkan ve 4-7 gün süren yüksek ateş olduğunu hatırlatan İpek, şöyle devam etti:

"Burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve sulanma ve ağız içinde küçük beyaz noktalar ateşe eşlik eden başlangıç bulgularıdır. Birkaç gün süren bu başlangıç bulguları sonrası yüzde ve boynun üst kısımlarında başlayan bir döküntü gelişir.

Üç gün içinde bu döküntü aşağı doğru ilerleyerek, el ve ayaklara kadar yayılır. 5-6 gün süren döküntü daha sonra solarak kaybolur.

Kızamığın ağır formları, özellikle A vitamini eksikliği olan yetersiz beslenen küçük çocuklarda veya bağışıklık sistemi AİDS veya diğer hastalıklar ile zayıflamış kişilerde görülür.

Kızamığa bağlı ölümler ise genellikle hastalığa bağlı gelişen komplikasyonlar ile olur. Komplikasyonlar, 5 yaş altı çocuklar ile 20 yaş üstü erişkinlerde daha sıktır.

Rastlanabilecek en ciddi komplikasyonlar, körlük, ensefalit (beyin iltihabı), ağır ishal ve buna bağlı dehidratasyon (su eksikliği), kulak enfeksiyonları ve zatürree gibi ağır solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Kızamık, bir kez geçirildiğinde hayat boyu bağışıklık bırakan bir hastalıktır."

Yayın tarihi: 28.02.2011
2154
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.