Sağlık

Kitaplar rüyalarımızı etkiliyor

Kitaplar rüyalarımızı etkiliyor

Bilim adamları, kitapların insanların ne tür rüyalar gördüğü konusunda önemli ipuçları verdiğini belirtiyor. Wales Üniversitesi'nde 10 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, roman türü kitap okuyanlar daha garip ve hatırlaması kolay rüyalar görürken, fantezi türünü tercih edenler daha çok kabus görüyor.

BBC'nin web sitesinde yayınlanan habere göre, rüyalar ve okuduğumuz kitaplar arasındaki ilişki, 10 bin kişilik kapsamlı bir araştırmayla ortaya çıktı.

Wales Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, düzenli olarak kütüphaneden kitap alan, farklı kişilik özelliklerine sahip 10 bin kişiye rüyaları hakkında sorular sordu. "Rüya ve kitap" anketinin cevapları, roman türünü seçen yetişkinlerin "garip" rüyalar gördüğü ve bunları kolay hatırladığını gösterdi. Bilimkurgu, fantezi türü kitapları okuyanların ise daha çok kabus gördüğü ortaya çıktı.

YAŞ FAKTÖRÜ DE ÖNEMLİ

Romantik kitapları tercih edenlerin ise diğerlerine göre daha duygusal öğeler barındıran rüyalar gördüğü ifade edildi.

Bu alanda yapılmış en büyük araştırmalardan biri olarak görülen anketin sonuçları, korku türü kitaplar okuyan çocukların da, diğerlerinden üç kat daha fazla kabus gördüğünü de ortaya koydu.

Araştırmayı yürüten Dr Mark Blagrove, çocukların ve gençlerin gördüğü rüyaların, okudukları kitaplardan daha çok etkilendiğini belirtti ve yaş ilerledikçe insanların daha az kabus gördüğünü söyledi.

Kitap ve rüya araştırması için ülke çapındaki kütüphalere 100 bin form dağıtıldı.

Yayın tarihi: 11.06.2002
712
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.