Sağlık

Kısırlık cinselliğin sonu mu?

Kısırlık cinselliğin sonu mu?

Kadın için doğurgan olamamanın verdiği suçluluk duygusu, erkek için gebe bırakamamanın yarattığı utanç hissi bazı çiftlerde cinsel yaşamı olumsuz etkileyebiliyor.

Kısırlık cinsel yaşamı etkiliyor mu?

- Kısırlık cinsel fonksiyon eksikliği değildir. Çiftler bu sorunu cinsel hayatlarının bir sorunu olarak görmemeli. Aksine mutlu bir cinsel beraberlik kısırlık sorununa da çare olabilir.

Erkeğin menisinde sperm olmaması ya da az olması cinsel fonksiyonları etkiler mi?

- Hayır. Cinsel fonksiyon tamamen testosteron seviyesiyle ilişkilidir. Bu durum sperm sayısına bağlanmaz. Ayrıca sperm azlığına neden olan ağır bir kromozomsal bozukluk yoksa bu kişilerin dış cinsel organları da normal gelişmiştir.

Kısırlık cinsel kimliği zayıflatıyor mu?

- Öncelikle şu bilinmeli; kısırlık kadından da erkekten de kaynaklansa tedavi edilebilir. Bunun bilinmesi olumlu sonuçlar verecektir. Kadının gebe kalamaması ya da erkeğin gebe bırakamaması dolaylı olarak çiftlerin toplum gözünde cinsel kimliğini zayıflatabiliyor. Eğer bu problem kişinin cinsel aktifliğinin bitmesi olarak algılanırsa evlilikler boşanmayla sonlanabiliyor. Herhangi bir bilimsel dayanağı olmayan bu önyargılar ancak toplumun bu konuda bilinçlendirilmesiyle ortadan kalkabilir. Kırsal kesimden gelen hastaların tedavide başarı kriteri, bazen sadece eşinin hamile kalabilmesidir.

Kısırlık teşhisi ve tedavisi cinsel isteği azaltıyor mu?

- Kısırlık probleminin nedenleri arasında cinsel fonksiyon bozukluklarının oranı sadece yüzde 5. Kısırlık cinsel yaşamı iki şekilde etkiliyor. Birincisi teşhis sonucu kişide oluşan psikolojik sorunlar. İkincisi ise kısırlığa neden olan etkenin organik olarak cinsel fonksiyon bozukluğu yapması. Bir çifte kısırlık teşhisi konulurken birçok test yapılır. Bu testlerden bazıları basit bir kan almaktan ibaret olurken fiziksel muayene, ultrasonografi, röntgen ışınları altında rahim filminin çekilmesi hatta endoskopik cerrahi gibi karmaşık testler olabiliyor. Bu testler sonucu kısırlık teşhisi konulmuş çiftte doğal olarak cinsel isteksizlik görülür. Bunların yanında erkekten tahlil amaçlı meni örneğinin alınması, eğer meni verme şartları da elverişsizse daha fazla probleme yol açar. Cinsel isteksizlik hem erkek hem de kadında kaynaklanabilir.
Yayın tarihi: 20.07.2006
1254
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.