Sağlık

Kışın hamile kalmayın!

Kışın hamile kalmayın!

Kirli hava hamileliğin ilk 3 ayında bebeklerin çeşitli organlarında kalıcı hastalık ve sakatlıklara neden olabiliyor. Bu dönemde bebek dışardan gelecek etkilere karşı daha büyük risk altında bulunuyor.

Kirli su ve hava ile ilaç gibi benzeri unsurlar bebeğe, gebeliğin ilk 3 ayında organları yeni oluştuğu için büyük zararlar verebilir.

Anne adaylarının ileride yaşanabilecek sağlık problemlerini önlemek için dikkatli olmaları gerekiyor. Havayı kirleten sanayi kuruluşlarının yakınlarında oturan hamileler, oluşan kirlilik nedeniyle önemli ölçüde tehdit altında bulunuyor.

Kirli hava ve suda bulunan toksit içeren maddeler anne karnındaki bebekler üzerinde çok zararlı. Bu maddeler bebeğin beyin, kalp gibi iç organlarının gelişimini etkileyerek ciddi hastalıklara neden oluyor. Çocuk ilerde kalp hastalıklarına yakalanabiliyor, beyin fonksiyonlarında sıkıntı yaşıyor ve kafa büyümesi, zeka geriliği gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Gene bu aylarda benzer etkilere maruz kalan bebekler de lösemi hastalığına daha kolay yakalanabiliyor.

Yayın tarihi: 04.02.2003
802
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.