Sağlık

Kışın diyetten vazgeçmeyin

Kışın diyetten vazgeçmeyin

Kış mevsiminde giyilen kalın giysilerin fazla kiloları örteceği düşüncesiyle, diyete ara veriliyor.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrin ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Sert, sağlıklı birey olmanın ön koşulunun yılın her mevsiminde sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme olduğunu söyledi. Bir kişinin yaşına göre günlük karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve minarellerden belli oranlarda günlük olarak alması gerektiğine işaret eden Yrd. Doç. Dr. Sert, aksi takdirde tek gıdaya dayalı beslenme ya da diyetin fayda yerine zarar verebileceğini anlattı.

Yrd. Doç. Dr.Sert, yaz ayları yaklaştığında fizik görüntülerinden rahatsız olanların çok sıkı, dengesiz diyetlerle zayıflamaya çalıştığını, kış mevsimine girilmesiyle de "Nasıl olsa kalın giysilerden görünmez" düşüncesiyle diyette rehavet öneminin yaşandığını berlirtti.

Vücudun esnekliği kaybediliyor

Yazın kilo verip kışın alan, bunu da sürekli tekrarlayanların, bir de bilinçsiz diyet uygulamaları durumunda vücut metabolizmasının bozulacağını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Sert, ayrıca, vücudun da esnekliğini kaybetmesinin kaçınılmaz olacağını bildirdi. Yrd. Doç. Dr. Sert, kış aylarında diyet rehavetine kapılmak istemeyenlere de pratik önerilerde bulunarak, şunları kaydetti: "Haftada en az 4-5 gün 45-60 dakika yürüyüş yapılmalı. Hazır gıdalardan ve yüksek kalori içeren meşrubatlardan uzak durulmalı, yağ tüketimi azaltılmalı, kızartma yerine haşlama ve ızgara tercih edilmeli. Dolaplara hemen yenilecek şekilde dolma, börek, pasta, tatlı ve çerez konulmamalı. Yemek saatleri dışında atıştırılmamalı. Gün içinde farkında olmaksızın alışkanlık gereği içtiğimiz çay ve kahvelere koyduğumuz şekerlerden alacağımız kaloriyi belki 2 saat yürüsek bile yakmamızın mümkün olmayacağı unutulmamalı."

Yrd. Doç. Dr. Murat Sert, "Diyet konusunda yaz-kış kararlı olunmalı ve bu konudaki tutum bir yaşam felsefesi haline getirilmeli. Aksi takdirde sıkı bir rejim sonrası verilen kiloların daha sonra fazlasıyla alınarak, bu kısır döngüye ve ümitsizliğe yol açar" dedi.
Yayın tarihi: 19.09.2003
788
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.