Sağlık

Kışın ciltteki pürüzlere dikkat

Kışın ciltteki pürüzlere dikkat

Kuru cilt, kaşıntılar, çatlamış dudaklar...Kışın cildiniz soğuklara bütün gücüyle , zaman zaman aşırı tepki vererek karşı koyar. Aynı zamanda, çocukların ve yetişkinlerin ciltlerinde pütürcükler meydana gelebilir. Kızarıklıklarla başlayan bu süreç ciltte yanma ve şişkinliklere neden olabilir. Ciltteki çatlaklar enfeksiyonla sonuçlanabilir.

Çoğu zaman bu belirtiler iki ila üç hafta içinde ortadan kaybolsa da, zamanla daha kötüleşerek geri gelebilir.

Soğuk havaların bu kötü etkilerini önlemenin tek yolu sıkı giyinmek ve iyi ısıtılan ortamlarda bulunmak. Yün çoraplar şiddetle tavsiye edilir, ev içinde rahatlık sağladıkları gibi, gece de soğuktan koruyabilir.

Öte yandan, ayağa çok sıkı gelen, kan dolaşımını sınırlayan çoraplardan kaçınmak gerekir. Mikrop kapmayı engelleyen merhemler ya da pomadlar işe yarayabilir.

Genel anlamda, ciltte kış mevisiminde aşırı kuruluk görülebilir. Bacakların dış kısmı vücudun en çabuk etkilenen bölümüdür. Ancak eller, dirsekler ve baldırlar da bunun dışında kalmaz. Su kaybını telafi etmeye yarayan ve nemlendirici etkisi olan ürünlerden kullanılması ciltteki kurulukla başa çıkmada etkili bir yöntem.

Bu gibi ürünler cildin yüzeyinde bariyer etkisi yaratarak su kaybı etkisi önler. Özellikle de yağlı ciltler için bu geçerli. Lanolin, nebati yağlar (badem yağı, buğday yağı, jojoba, havuç özü vs.), hayvansal yağlar, balmumu, vazelin ve seramik özütü bu ürünlerin bileşiminde bulunan başlıca maddeler arasındadır.

Nemlendirici etkenlere gelince, ciltteki su miktarını en iyi oranda tutarak nem dengesini korurlar. Bunlardan en çok bilinenleri laktik asit, üre ve sodyum laktat.

Ciltteki kuruluğu tuvalette yapılan bazı yanlışlarla daha vahim hale getirmemek de bir o kadar önemli. Musluk suyunun fazla kireç içermemesine de dikkat etmek gerekir.
Yayın tarihi: 29.01.2003
960
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.