Sağlık

Kışı kilo almadan da geçirebilirsiniz

Kışı kilo almadan da geçirebilirsiniz

Soğuklarla birlikte yemek yeme isteğinin arttığı kış aylarında, tok tutucu özelliği bulunan çorba ve lifli gıdaların tüketilmesi öneriliyor.

Bazal metabolizmanın (vücudun ihtiyacı olan asgari enerji miktarı) değiştiği kış aylarında vücut ısısı da düşerken, normal ısı düzeyine ulaşılması için fazladan enerjiye ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle kış aylarında yemek yeme isteğinin artıyor ve yüksek enerji veren karbonhidratlı gıdalara yöneliniyor. Soğuk havalarda çok yemenin yanı sıra evden ya da çalışılan mekanlardan dışarı pek fazla çıkılmadığını, bunun da hareketsizliğe neden olduğunu belirten uzmanlar, yenilenin eritilmemesinin de kilo almada önemli rol oynadığını söylüyor.

Konya SSK Bölge Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şirin Kayhan Eser, kış aylarında artan soğukların, vücutta olumsuz etkilere neden olduğunu belirtti. Eser: "Kışın fazla kilo almamak için ilk olarak tok tutucu çorba ve lifli gıdaların tercih edilmesi gerekiyor. Sürekli atıştırmanın önüne geçecek kepek, yulaf, çavdar, kuru fasulye, nohut, meyve ve sebze gibi lifli gıdalar midede su çekip şişeceğinden, yeme isteğini azaltacaktır. Sık aralıklarla su içmek de yemek yeme isteğini azaltan diğer bir etkendir." dedi.

Eser, ayrıca çok fazla yemek yenilen 3 ana öğün yerine gün içinde 5 ara öğünle karnın doyurulması gerektiğini vurgulayarak, bunun mide kapasitesini düşüreceğini ve metabolizmanın daha hızlı çalışarak, alınan gıdaların daha kolay eritilmesini sağlayacağını belirtti.
Yayın tarihi: 24.12.2003
719
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.