Sağlık

Kışa kepeklerinizle girmeyin

Kışa kepeklerinizle girmeyin

Kepek, bir saç derisi hastalığı olarak tanımlanıyor. Birçoğumuzda doğal olarak bulunan "malassezia" mantarının çoğalması nedeniyle oluşuyor.

Sağlıklı saç derisi her 28 günde bir yüzeyini yeniliyor. Kepek şikayeti olan deride ile hücre yenilenme süreci çok hızlanıp, 28 gün yerine yedi gün sürüyor. Hücreler gözle görülür bir biçimde yani kepek şeklinde dökülmeye başlıyor. Oysa normal bir saç derisinde ölü cilt hücreleri orantılı bir şekilde atılıyor ve yenileri oluşuyor. Kepek problemi olan kişide ise bu oran bozuluyor.

Kepek kimlerde görülüyor

Yaygınlığı yüzde 90'lar seviyesinde olan kepek problemi genellikle 12 yaş ve üstünde görülüyor. 18-40 yaş grubunda ise yoğun olarak yaşanıyor.

Kepek sorunu çeşitli nedenlerden kaynaklanabiliyor. Hormonal dengesizlikler, sağlık sorunları, fazla terleme, saçların seyrek yıkanması, alerjik hassasiyeter, yorgunluk, duygusal stres, dengesiz beslenme kepeğe neden olabiliyor.

Genellikle saç derisinin kuruluğu olarak bilinen kepeğe aslında çoğunlukla yağlı deriye sahip olanlarda rastlanıyor.

Genellikle yaz aylarında azalıp, kış aylarında artan kepek problemi, kaşıntıya yol açıyor ve saçların güzel görünümünü de engelliyor.

Nilüfer Pazvantoğlu - Kelebek
Yayın tarihi: 24.10.2005
765
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.