Sağlık

Kış mevsiminde cildinizi nemli tutun

Kış mevsiminde cildinizi nemli tutun

Soğuk havanın, özellikle deri kuruluğu bulunan kişilerde daha kötü etkiler bıraktığı belirtildi.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Dermatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Aktaş, soğuk havayla birlikte derinin bu tür soğukların olumsuz etkilerine maruz kalmasını önlemek için cildin nemli tutulması gerektiğini söyledi.

Aktaş, ''Soğuk hava, özellikle deri kuruluğu bulunan kişilerin ciltlerinde daha kötü ve kalıcı etkiler bırakır. Bu kişiler derilerini nemlendirmeleri gerekiyor'' diye konuştu.

Aktaş, bunun yanında fazla süre aşırı soğukta kalma sonucu bazı kişilerin özellikle ellerinde kalıcı morluklar oluşabileceğini ifade etti.

Bu tür durumların önüne geçebilmek için soğuk havadan korunmanın da önemine değinen Aktaş, özellikle küçük çocukların, aşırı soğuklarda zorunlu olmadıkça dışarı çıkarılmamasını tavsiye etti.

BRONZLAŞIRKEN CİLDİNİZİ KORUYUN

Kayakseverleri de ciltlerini koruma konusunda uyaran Aktaş, kayma anında süratin önemli oranda arttığını, bu sırada kişinin yüzünün güneş ve kardan yansıyan güneş ışığından önemli oranda etkilendiğini söyledi. Aktaş, ''Bunların üzerine karın vermiş olduğu yüzdeki nemin de etkisiyle, kayakseverin yüzünde bronzluk oluşabilir. Ancak bunun fazlası ciltte olumsuz etkiler de yapar'' diye konuştu.

Bronzlaşmaya çalışan kayakseverlerin ciltlerini korumayı da ihmal etmemeleri gerektiğini kaydeden Aktaş, bu duruma maruz kalınmaması için kayak öncesinde, cildi koruyucu kremlerin kullanılması ya da yüzün iyi saklanmasının yararlı olacağını ifade etti.
Yayın tarihi: 27.01.2005
767
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.