Sağlık

Kış hastalıklarıyla birlikte zatürre de hortladı

Kış hastalıklarıyla birlikte zatürre de hortladı

Soğukalgınlığı, nezle ve grip gibi kış hastalıkları herkesi sırayla yatağa düşürüyor. Ancak bu hastalıklarla birlikte son yıllarda meydana gelen zatürre vakaları da korkutucu boyutlara ulaşıyor...

Zatürre, virüs ve bakterilerin etkisiyle akciğerlerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalık... Son yıllarda toplumda görülen zatürre vakalarının sayısında artışa rastlanıyor.

Zatürre, vücut direncinin solunum sisteminin virüse bağlı enfeksiyonları, alkol zehirlenmesi, yetersiz beslenme ve ruhsal çöküntü gibi nedenlerle zayıfladığında, zatürre hastalığının ortaya çıkması için uygun zeminin oluştuğu düşünülüyor.

Hastalık büyük bir halsizlik, ürperme, ateş, göğüs ve sırtta ağrı, kuru ve hırıltılı öksürük ilk belirtilerdir. Zamanla solunum güçlüğü de bunlara eklenir. Tanı konduktan sonra hastalığın ilerlemesini önleyecek uygun antibiyotik tedavisine başlanır. En çok kullanılan ilaç penisilindir.

Zatürreeli hasta aşırı terlediğinden, su kaybını karşılayacak ölçüde sıvı alınması, gerekir. Başlangıçta iştahsızlık nedeniyle sıvı ağırlıklı olan beslenme, genel durum iyileştikçe normale döndürülür. Hastalık karmaşık ve uzun bir gidiş gösterirse, hastayı bol vitaminli, yüksek kalorili besinlerle güçlendirmek gerekir.

Yayın tarihi: 14.02.2003
764
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.