Sağlık

Kış depresyonunu yenmek için

Kış depresyonunu yenmek için

Anlamsız hüzünleri, çekip gitmeleri, kırılıp küsmeleri hangimiz yaşamadık? Gün oldu kabuğumuza çekildik, gün oldu kepenk indirdik!

Osman Müftüoğlu

Kırılganlık da, alınganlık da aslında doğasında var insanın. Önemli olan bütün bunların 'dozunda' olması. Yoğunlaşmaması, uzamaması. Uzarsa ne mi olur: Depresyon... Şarkısı bile var ve 'in' bir hastalık şimdi o. Soğuk, kasvetli ve karanlık, depresyonu kolaylaştıran günler yaşıyoruz. Kısacası kış biraz da depresyon mevsimidir.

Neyi, ne zaman, ne miktarlarda yediğinizi iyi planlarsanız besinler depresyondan korunmada güçlü birer yardımcınız olabilirler. Eğer kırılganlığın uç noktalarında dolaşıyor, gündüzleri huzursuz geceleri uykusuz kalıyorsanız... Sabahları yorgun, bitkin kalkıyor güne enerjisiz başlayıp bütün gün isteksizlik hüzün ve kederle boğuşuyorsanız... Kısacası kendinize sık sık 'Depresyonda mıyım?' diye soruyorsanız besin seçimlerinize daha çok özen gösterin.

BUNLAR ÇOK ÖNEMLİ

Şeker ve kafein size kısa süren bir rahatlık, geçici bir neşe verebilir. Etkileri geçtikten sonra kendinizi daha kötü, daha yorgun hissedeceğinizden kuşkunuz olmasın!

Omega-3 yağ asitlerinin, özellikle de DHA'nın (Dokosohekzanoikasit) eksik olması sizi depresyona karşı korumasız hale getirebilir. Antidepresan etkili bir beslenme planı bol miktarda balık ve omega-3 yağ asitlerinden zengin diğer besinleri (ceviz, ketent tohumu, semiz otu) içermelidir. Daha fazla DHA tüketiminin deprseyondan koruduğunu ve depresyon belirtilerini hafiflettiğini gösteren çalışmalar var.

Vitamin yetersizlikleri erken dönemlerde klinik belirti oluşturmaz ama ruh halinizi ve motivasyonunuzu olumsuz yönde etkiler. Yeterli miktarda vitamin ve mineral desteği almanız depresyon ile savaşta size yardımcı olabilir. B ve C vitaminleri ile folik asidin, demir, magnezyum, potasyum, selenyum ve çinkonun yorgunluk azaltıcı, enerji arttırıcı etkilerinden yararlanmalısınız. Beslenme planınızı oluştururken vitamin ve minerallerin bol miktarda bulunduğu yiyeceklere daha fazla yer ayırmalı, gerekiyorsa ek besin desteği olarak yararlanmalısınız. Polifenolleri (yeşil çay, geleneksel Türk çayı) Coenzyme Q10 ve Flavonoidlerin enerjetik güçlerinden de destek alabilirsiniz.

Düzenli bir kan şekeri seviyesi depresyon ve yorgunlukla mücadelenizin 'olmazsa olmaz'ıdır. Kan şekerinizde düşme eğilimi varsa ve hipoglisemik atakları sık biri iseniz beslenme planınıza özel bir dikkat göstermelisiniz. Düşük glisemik indeksi besinlerin kan şekerinizi desteklediğini, glisemik indeks değeri 50'den fazla olanların hipoglisemiyi tetiklediğini bilmelisiniz: Şeker, bal, pekmez, pasta, kurabiye ve gofretler, her türlü şekerlemeler, şeker ve yağ ilave edilmiş sulu besinler, incir, muz, karpuz yüksek glisemik değeri olan besinlerdir. Düşük glisemik indeks değeri olan besinlere ağırlık veren bir beslenme planı oluşturmak için diyet uzmanınızdan yardım isteyiniz.

DEPRESYON İŞARETLERİ

Huzursuzluk, endişe korku
Alınganlık, çabuk ve kolay ağlama, yoğun duygusallık
Halsizlik, yorgunluk, enerjisizlik, güçsüzlük
Hatırlamada güçlük
Dikkat dağınıklığı
Öğrenmede zorlanma
Suçluluk, değersizlik, umutsuzluk, kötümserlik duyguları
İstek kaybı/artışı, kilo kaybı/ kilo alma
Cinsel isteksizlik, keyif ve hazlardan uzaklaşmak
Hüzünlü, kaygılı, umutsuz ve boşluk hissinde yoğunlaşma
Uyku artışı veya kaybı, uyku bölünmeleri
Her şeyden uzaklaşma isteği
Hayatın yaşanmaya değer olmadığı düşüncesi
Eleştirilmeye karşı aşırı tepkili olmak

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 06.12.2004
620
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.