Sağlık

Kış aylarında çocukların tek katlı ve kalın giydirilmeleri sakıncalı

Kış aylarında çocukların tek katlı ve kalın giydirilmeleri sakıncalı

Kış aylarında çocukların tek katlı ve kalın giydirilmelerinin sakıncalı olduğu, bunun yerine ince ve kat katgiyinmeleri gerektiği bildirildi. ´´Soğan modeli´´ denilen ince ve kat kat giyinmenin, soğuk havalarda en doğru giyinme tarzı...

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, soğuk havalarda vücut direncini koruyabilmek için vücut ısısının korunması gerektiğini kaydederek, özellikle çocukların bu havalarda mevsimsel şartlara uygun giyindirilmeleri gerektiğini belirtti.

Soğuk havalarda vücut ısısının kaybedilmesi durumunda vücudun direncinin de azalacağını belirten Küçüködük, bunun da hastalıklara yakalanma riskini artırdığını söyledi.

Küçüködük, bir kat giyinmenin, ısı kaybını yüzde 10, iki kat giyinmenin ise yüzde 40 önlediğini söyledi. ´´Soğan modeli´´ denilen ince ve kat kat giyinmenin, soğuk havalarda en doğru giyinme tarzı olduğunu kaydeden Küçüködük, ´´Vücut ısısının korunması için, iki giysi arasında hava boşluğu oluşması gerekiyor. Kat kat giyinildiği için hava barikatlarla karşılaşıyor, bunedenle ısı kaybı olmuyor´´ dedi.

Küçüködük, soğuk havalarda çocukların terlememeleri gerektiğini vurgulayarak, özellikle pamuklu ve yünlü giysiler giydirilmesini, dar giysilerden ise kan dolaşımını engellediği için uzak durulması gerektiğini vurguladı.

Kış aylarında oda ısısının kuru ve gereğinden sıcak olmasının, solunum yollarının kurumasına neden olduğunu ve bunun da vücudun doğaldengesini bozduğu için virüslerin solunum yollarına kolayca yerleşmesisonucu solunum yolu hastalıklarına neden olduğunu kaydeden Küçüködük, bunun için kalorifer peteklerine veya sobanın üzerine su konulması gerektiğini söyledi.
Yayın tarihi: 27.02.2003
842
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.