Sağlık

Kış ayları estetik ayları

Kış ayları estetik ayları

Her mevsim estetik operasyonlar yapılabiliyor ancak sonbahar ve kış ayları, iyileşme açısından daha avantajlı.

Estetik ve Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu estetik işlemler için seçilen mevsimin önemli olduğunu belirterek, her mevsim estetik operasyonların yapılabildiğini ancak sonbahar ve kış aylarının sağlık ve iyileşme açısından önemli avantajları olduğunu açıkladı...

Neden sonbahar ve kış ayları tercih ediliyor?

"Burun dahil bütün estetik ameliyatlarda en ideal zaman sonbahar ve kış aylarıdır. Çünkü genel olarak estetik ameliyatlardan sonra cildiniz güneşe karşı hassaslaşacak ve 1-1,5 ay güneşten korunmanız gerekecektir. Bu işlemlerin kış mevsiminde yapılması, daha az ödem oluşması nedeniyle de önemlidir. Ayrıca aralık ayında operasyon geçirildiğinde haziran ayında tam anlamıyla iyileşme sağlanmış olur ve operasyon sonrası izlerin geçmesi için yeterli süre dolacağından kişi yaz mevsimini daha pürüzsüz ve taze bir cilt ile karşılar."

Yüze dikkat!

Özellikle yüz bölgesine işlem yaptıranların sonbahar ve kış aylarını tercih etmeleri daha doğru olur. Örnek olarak lazerle leke tedavisi ve yüz gençleştirme işlemleri yaptıranların 1 ay güneşten korunmaları gerekir. Diğer estetik operasyonlarda da morluklar geçmeden güneşlenmek ciltte kalıcı güneş lekelerine neden olabilir."

Kombine ameliyatlar yazın yapılmamalı

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu; "Kombine ameliyatlar (2 – 3 ameliyatın bir arada yapıldığı uzun ameliyatlar) sonrası, aşırı sıcak havalar ödemi artırabilir. Bu gibi operasyonlardan sonra güneşe 1 ay kadar çıkmamak gerekir. Eğer güneşe çıkılmayacak gibi ve yaşadığınız yer çok sıcak değil ise her mevsim tüm ameliyatlar yapılabilir. Ameliyatları kışın yapmayı tercih etmemizin sebebi ise yazın mayo veya dekolte elbiselerle dolaşıldığından, yaz gelene kadar şişliklerin inmesi ve vücudun son şeklini almasıdır." diye konuştu.

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu
Yayın tarihi: 16.11.2009
860
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.