Sağlık

Kırmızı Yonca ani sinirliliğin üstesinden gelebilir

Kırmızı Yonca ani sinirliliğin üstesinden gelebilir

Kırmızı Yonca'dan üretilen Promensil, yapılan iki çalışmaya göre ani sinirlenmeye çare olabilir.

Kırmızı yoncadan üretilen isoflavone maddesi olan Promensil soya yiyeceklerinde bulunan isoflavonun aynısını içeriyor. Isoflavonlar çoğunlukla soyada bulunur ve kadın cinsellik hormonu östrojenin daha zayıf formu gibi davranır. Japonya, Çin ve Güneydoğu Asya'da bulunan promenopozal kadınların günlük besinlerindeki isoflavonoidlerden dolayı batıda bulunan kadınlara oranla daha az sinirli olduğu sanılıyor.

Bunun yanında, sinirliliği azaltmak için günlük beslenme de yeterli isoflavone almak zor. Amsterdam Vrije Üniversitesi obstetrics-gynecology araştırma uzmanı MD Ronald Barensten'e göre, sadece kırmızı yonca kadının ihtiyacı olan dört isoflavonu içeriyor.

Barensten'in Promensil ile ilgili çalışması The European Menopause Journal, Maturitas'ın bu ay ki baskısında yer aldı.

Çalışma için, 16 hafta boyunca 30 kadına 40 mglık Promensil veya plasebo verildi. Promensil alan grupta %48 oranında sinirlilik azalması görülürken, plasebo verilen grupta %11 oranında düşüş kaydedildi.

İkinci çalışma, günde beşten fazla ani sinirlenme içeren 30 postmenopozal kadın üzerinde yapıldı. İlk dört hafta süresince hastalara plasebo verildi. Daha sonra ise 12 hafta boyunca yarısına plasebo verilmeye devam edildi ve diğer yarısına ise 80 mg'lık kırmızı yonca maddesi isoflavanoid verildi.

Plasebo verilen ilk dört hafta boyunca ani sinirlenmelerde %16 oranında düşüş görüldü. İkinci safhada ise kırmızı yonca maddesi verilen hastalarda bu düşüş %44'e ulaştı.

The Female Patient isimli dergide yayınlanan ikinci çalışmanın yazarı MD Arturo R. Jeri'ye göre, Promensil kullanılarak yapılan önceki bir çalışmada da ani sinirlilik ve HDL iyi kolesterol seviyesinde azalma görüldü. Jeri, Peru'daki Gynaecology and Reproduction Enstitüsü'nde araştırma görevlisi olarak çalışıyor.

Jeri, ayrıca Promensil'in rahim yüzeyinde herhangi bir etki yaratmadığını buldu. Östrojenin kadın vücudundaki diğer bir etkisi rahim yüzeyinde ilerde rahim kanserine sebep olabilecek incelme meydana gelmesidir.

Chapel Hill'deki North Caroline Hastanesi Üniversitesi obstetrics ve jinekoloji uzmanı ve reproductive endokronolojist MD Bill Meyer, "Bu gerçekten denemeye değer. Çalışmalarda kullanılan isoflavonoid dozları tehlikeli değil" diye konuştu.

Meyer'e göre soya ürünlerinin rahim yüzeyini koruyucu etkisi yok. Ama negatif etkisi de yok.
Yayın tarihi: 19.08.2002
1706
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.