Sağlık

Kırmızı biber ağrıları dindirecek

Kırmızı biber ağrıları dindirecek

Kırmızı acı biberdeki "capsaicin" maddesi ağrılara iyi geliyor.

Kırmızı bibere acılık veren "capsaicin" maddesinin eklem iltihabı ve ağrılarında sürekli rahatlama sağladığı belirlendi. Üstelik bu maddenin ağrıları azaltmakla kalmayıp etkisini de haftalarca sürdürdüğü gözlendi. Bundan yola çıkan bir ilaç şirketi "capsaicin" maddesi kullanılarak ağrı kesici ilaç geliştirmeye çalışıyor.

ABD'nin Boston şehrinde yapılan ABD Ağrı Cemiyeti'nin yıllık toplantısında kırmızı acı biberin eklem iltihabı ve ağrılarına karşı iyi geldiğini ispatlayan uzmanlar, kırmızı bibere acılık veren "capsaicin" maddesinden 1000 mikrogram (1 gr) enjekte edilen şiddetli eklem ağrısı çeken hastaların dayanılmaz ağrılarının büyük ölçüde azaldığını söylediler.

Kırmızı acı biberde bulunan söz konusu maddenin ağrıları azaltmakla kalmayıp tesirini beş haftaya kadar sürdürdüğünü belirten uzmanlar, ağrılardaki azalma ve rahatlamanın muhtemelen daha uzun sürede devam edebileceğini ifade ettiler. Uzmanlar capsaicinin doğrudan ağrı bölgesine enjekte edilmesi durumunda daha tesirli olduğunu da belirttiler.

İLAÇ YAPILACAK

"AlgoRX" isimli ilaç firmasının kırmızı acı bibere acılık özelliğini veren capsaicin maddesini kullanarak "ALGRX4975" isimli bir ilaç geliştirmeye çalıştığı belirtilirken, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanması durumunda dahi bu ilacın piyasaya çıkmasının birkaç yılı bulacağı kaydedildi.

Geliştirilen ilaçla kırmızı acı biberdeki maddenin ağrı dindirici etkisinin en az üç ay sürmesinin hedeflendiği belirtilirken, bu maddeden elde edilen bileşimin sinirsel ağrılar başta olmak üzere başka ağrılar üzerinde de test edildiği ifade edildi.

Yapılan çalışmalar sonucu kırmızı acı biberden elde edilen bileşimin tek yan etkisinin ise ilacın enjekte edildiği bölgelerde yanma hissi veren kısa süreli acı olduğu kaydedildi.
Yayın tarihi: 09.04.2005
815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.