Sağlık

Kirli hava kalpten ölümleri artırıyor

Kirli hava kalpten ölümleri artırıyor

Koroner arter hastalığı (Kalbi besleyen damarların bozukluğu) ve kalp yetersizliği olanlarda, havayı kirleten parçacıkların oranı arttıkça paralel olarak günlük ölüm oranı artıyor.


Ritim bozukluğu yüzdesi hava kirliliği olduğunda yüzde 50 artıyor. Dolayısıyla ritim bozukluklarına bağlı kalpten ölümler de artıyor. Bununla birlikte şoklayıcı kalp pili (ICD) olan hastalarda günlük şoklama sayısı hava kirliliği ile orantılı olarak artış gösteriyor.

Hava kirliliğinin kalp damar hastalarında ölüm riskini artırdığının yapılan ölçümlerle de tespit edildiğini de belirten Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Uyan: "Yapılan büyük grup çalışmalarının analizlerinde, 10 mikrogram/metreküplük parça yoğunluğunda bir artış toplam ölüm yüzdesini yüzde 1.8 ve kalp damar ölüm oranını yüzde 1.4 artırmaktadır. Ortamda siyah duman konsantrasyonu 35.6 mikrogram/metreküp azaltıldığında yıllık kalp damar hastalıklarında ölüm oranı yüzde 10.3 oranında azaldığı tespit edildi. Benzer bir çalışmada ise fuel-oil´de sülfür dioksit içeriği yüzde 50 azaltıldığında kalp damar hastalıklarından ölümler yüzde 2.4 azalmaktadır" dedi.

Hava yoğunluğunda partikül sayısı arttıkça ölümler ve hastaneye kalp yetersizliği, miyokard enfarktüsü ve ritim bozukluğundan başvuruların arttığının tespit edildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Uyan, "Bu nedenlerle kalp ve damar hastaları hava kirliği oranının fazla olduğu bölgelerde yaşamamalı"diye ekledi.
Yayın tarihi: 30.12.2003
622
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.