Sağlık

Kirli hava kalp rahatsızlıklarına neden oluyor mu?

Kirli hava kalp rahatsızlıklarına neden oluyor mu?

Çalışmalar, insanların kirli hava soluduğu dönemlerde daha fazla kalp krizi yaşadığına işaret ediyor. Yapılan yeni bir araştırma bunun nedenini açıklıyor. Finlandiya'da yapılan bir çalışmaya katılan kalp hastalarının kirli hava soluduğunda temiz hava soluduğu döneme nazaran kalbe daha az oksijen göndermeye eğilimli olduğu görüldü. Çalışma, bugüne kadar hava kirliliğini kalp krizi ve hastalıklarının risk faktörü olarak gören ilk çalışma olacak.

MD Murray A. Mittleman, "Görünen o ki, hava kirliliği kalp krizi ve rahatsızlıklarıyla bağlantılı. Ama gerçekte neden olduğunu bilmiyoruz. Yapılan çalışma bu nedenlere ışık tutuyor" diye konuştu.

Circulation isimli derginin Ağustos baskısında yer alan çalışma Finlandiya Helsinki'de yaşayan 45 hastayı altı aylık dönemlerde izledi. Hastalara iki haftada bir egzersiz stres testi yapıldı ve soludukları hava kalitesi denetlendi.

Mittleman, "Bu çalışma kalp rahatsızlığı yüksek olan insanların hava kirliliğinin çok fazla olduğu dönemlerde açık hava da spor yapmaktan kaçınmaları gerektiğini gösteriyor. Özellikle nem ve sıcağın çok fazla olduğu yaz günlerinde havalandırması olan kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirmekte fayda var. Boston'un Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi cardiovascular epidemiology direktörü Mittleman çalışmasını yayınlanan makalede anlattı.

Amerikan Kalp Derneği sözcüsü MD Russell Luepker, 50 yaş üzerindeki insanların neredeyse hepsinin semptomlarını göstermeselerde kalp rahatsızlığı olduklarını söylüyor. Luepker Minnesota Üniversitesi Toplum Sağlığı Okulu'nun epidemioloji bölümünün başkanlığını yapıyor.

Mittleman, "Kalp hastalıklarından ölenlerin üçte ikisi hastane dışında aniden hayatını kaybediyor ve bunların sadece yarısı önceden kalp rahatsızlığı geçirmiş insanlar. O yüzden bu mesaj sadece teşhis edilmiş kalp rahatsızlığına sahip insanlar için geçerli değil. 50 yaş üzerindeki popülasyonun çoğu belki de bu çevresel streslere karşı fazla duyarlı oluyorlar" diye konuştu.
Yayın tarihi: 30.07.2002
748
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.