Sağlık

Kirli hava kalp krizini tetikliyor

Kirli hava kalp krizini tetikliyor

Hava kirliliği, kalp krizi vakalarını tetiklerken, kışın yaşanan depresyonlara da yol açabiliyor.

Kullanılan fosil yakıtları hava kirliliğine neden olurken, bunun, insan sağlığı üzerinde iki türlü etkisi bulunuyor. Kişi, kirli havayı soluduğu zaman, solunum yolları tahrişi, gözlerde yaşarma, burun ve boğaz mukozasında alerji gibi rahatsızlıklar ani olarak görülebiliyor. Çünkü Havada bulunan kükürtdioksit solunumun doğal halini bozuyor...

Hava kirliliği, vücut direncini kırdığı için hastalık riskini de artırıyor. Havanın kirli olduğu dönemlerde hastanelere, kulak, burun, boğaz, akciğer, kalp rahatsızlıkları nedeniyle başvuranların sayısında artış gözleniyor. Kirli hava, özellikle kalp hastaları için ciddi risk oluşturuyor. Hatta kirlilik kalp krizlerinin tetikleyicisi de olabiliyor. Kalp yetmezliği bulunanların, oksijen desteğine ihtiyaç duyabilecekleri için hekime danışarak yanlarında oksijen tüpü de bulundurmaları öneriliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sait Bodur, "hava kirliliği, vücut direncini kırdığı için hastalık riskini artırıyor" dedi.
Yayın tarihi: 23.12.2003
711
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.