Sağlık

Kırışık savaşında doğru yöntemler!

Kırışık savaşında doğru yöntemler!

Otuzlu yıllar gelip çattığında, ciltte yaşlanmanın ilk belirtileri olan kırışıklar kendini göstermeye başlıyor. Kırışıklıklarla mücadelede erken davranmak önem taşıyor.

Cildin canlılığını yitirmesinin ve kırışıkların ortaya çıkmasının en önemli nedeni, cildin zamanla incelip nemini kaybetmesi.

Kolajen dokuların elastikiyeti azalır, çevre kirliliği, stres, düzensiz beslenme gibi faktörler de buna eklenince, çizgilerin oluşması hızlanıyor.

Kırışıklarla mücadele konusunda kozmetiklerin önemi inkar edilemez. ancak cildin bakımını sağlayan en önemli etken maddeler ise vitaminler. Cilt yüzeyinin iyileşmesini sağlayan vitaminlerin başında A vitamini geliyor. A vitamini ciltteki ölü tabakayı uzaklaştırıp hücre yenilenmesini hızlandırıyor, cildi kalınlaştırıp sıkılık kazandırıyor.

Cilt açısından önem taşıyan bir diğer vitamin de C vitamini. Kılcal kan dolaşımını hızlandırıyor, elastik doku üretimii artırıyor, cildi serbest radikallerin tahrip edici etkisinden koruyor.

Ciltteki kırışıkların azaltılması için, cildin üst tabakasının soyulduğu peeling; cildin gerilmesine dayanan lifting gibi yöntemler de kullanılıyor.
Yayın tarihi: 11.02.2003
731
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.